Wat verandert er voor zonnepanelen-huishoudens per 2027?
De salderingsregeling, sinds 2004 de economische motor onder Nederlandse residentiële zonnepanelen, wordt per 1 januari 2027 volledig afgeschaft. Wetsvoorstel 36.689 (Afbouw Salderingsregeling) is begin 2026 door de Eerste Kamer aangenomen.1 Dat is vijf jaar vroeger dan het oorspronkelijke Klimaatakkoord-afbouwpad, dat een geleidelijke reductie tot 2031 kende. Kabinet-Schoof heeft de afbouw in het voorjaar 2026 versneld om de netcongestie op het laagspanningsnet te temmen; terugleverpieken rond de middag zijn inmiddels een hoofdoorzaak van spanningsproblemen in het distributienet.2
Het afbouwschema is in één regel samen te vatten: 2025 nog 100% salderen, 2026 een overgangsjaar, 2027 salderen volledig weg. Vanaf 1 januari 2027 wordt teruggeleverde stroom gewaardeerd tegen de wettelijke minimumredelijke vergoeding (WMV) van naar verwachting €0,04 tot €0,08 per kWh, afhankelijk van leverancier. De ACM bepaalt de benedengrens via een jaarlijks redelijkheidsbesluit; leveranciers mogen daarbovenop een markttarief bieden.3
Rijksoverheid.nl publiceert geen aparte gids voor huishoudens met zonnepanelen plus een EV. De overheidspagina noemt scenario's met thuisbatterij of warmtepomp, maar laat de specifieke interactie met elektrisch rijden en ERE-certificaten weg. Milieu Centraal doet het iets beter, maar stopt bij algemene tips voor zelfverbruik zonder concrete EV-integratie. Die leemte vult deze pagina.
Hoe de rekensom voor zonnepanelen-plus-EV kantelt
Onder saldering had elke teruggeleverde kWh dezelfde waarde als elke zelf-verbruikte kWh: 1-op-1 wegstrepen inclusief energiebelasting, ODE en BTW. Dat effectieve tarief zat in 2026 rond €0,28–€0,35/kWh, gekoppeld aan het leveringstarief. Zelfverbruik was economisch onverschillig; alleen netcongestie-vermijding gaf een zachte voorkeur.
Vanaf 2027 ontstaat een verschil van €0,20–€0,27 per zelf-verbruikte kWh: het verschil tussen je consumptie-tarief (€0,28–€0,35) en de WMV (€0,04–€0,08). Voor een huishouden met 12 panelen (~4.000 kWh productie, waarvan onder de oude situatie typisch 70% als export-piek richting het net gaat) is dat een jaarlijkse verschuiving van ~1.600 kWh × €0,22 = €352 door enkel van 30% naar 70% zelfverbruik te schuiven.4
De drie lagen van de nieuwe opbouw, elk met een eigen rendementsbron:
- Zelfverbruik-maximalisatie. Elke zonne-kWh die direct in het huishouden of in de EV wordt verbruikt, vermijdt de WMV-afslag én een eventuele terugleverkosten-staffel bij de leverancier. Hefboom: €0,20–€0,27/kWh.
- ERE-certificaten. Elke via een MID-gekeurde laadpaal geladen kWh genereert ERE, ongeacht of die kWh van net of van eigen paneel komt. Netto €0,07–€0,12/kWh na inboeker-commissie. Zie /wat-zijn-ere-certificaten/.
- Dynamisch tariefcontract-arbitrage. Laden bij spotprijs <€0,08 én solar-overschot levert €0,18–€0,24/kWh extra t.o.v. vast-tarief-laden op €0,30. Vereist smart-charger-integratie.
De drie lagen zijn additief, niet exclusief. Een huishouden met zonnepanelen en een EV met 3.000 kWh jaarlijks EV-laden waarvan 60% uit eigen panelen, op dynamisch contract, met MID-paal: alle drie de rendementsbronnen lopen tegelijk. Het netto verschil t.o.v. "alleen op dynamisch contract, ongestuurd laden, geen ERE" staat in §4.
ERE is geen saldering-vervanger: wat WEL verandert
Een veelgehoord misverstand: "ERE komt er toch als compensatie voor het verdwijnen van saldering?" Dat klopt niet. De regelingen hebben verschillende oorsprong, doelen en instrumenten:
- Saldering is een nettingregeling tussen afgenomen en teruggeleverde kWh, gericht op stimulering van residentiële zonne-energie. Beheerd door ACM via tariefregels.
- ERE is een compliance-instrument onder RED3: oliemaatschappijen moeten een jaarpercentage hernieuwbare energie in transport aantonen (2026: 14,4%), en kopen ERE-certificaten van thuisladers om dat percentage te halen. Beheerd door NEa via het REV-register.
Ze staan los van elkaar. ERE is in 2026 al actief en blijft na 2027 bestaan; saldering verdwijnt per 2027. De regelingen overlappen qua doelgroep (huishoudens met zonnepanelen én een EV), maar niet qua mechanisme. Waar saldering je beloont voor opwekken, beloont ERE je voor het elektrificeren van transport.
Het rekenvoorbeeld: 4.000 kWh opwek + 3.000 kWh EV-laden per jaar
Referentie-huishouden: 12 zonnepanelen (~4,5 kWp, ~4.000 kWh jaarlijkse opwek), een EV met 3.000 kWh thuisladen per jaar (≈14.300 km bij 0,21 kWh/km), MID-gekeurde laadpaal, 3-fase 3×25A aansluiting. Leveringstarief 2026: €0,30/kWh (gemiddelde NL). Jaar-verbruik woning ex EV: 2.800 kWh. De getallen hieronder staan met drie decimalen in de methodologie; hier ronden we naar eurootjes.
Scenario A: 2026, saldering nog volledig actief, ERE start, nog geen sturing
- Export: 2.800 kWh (70% van opwek) × €0,30 = €840 gesaldeerd
- Zelfverbruik: 1.200 kWh × €0,30 = €360 direct bespaard
- ERE-inkomsten: 3.000 kWh × €0,10 (midden netto-range) = €300
- Terugleverkosten Eneco/Vattenfall vast contract (staffel 2.000-4.000 kWh): −€148 tot −€159
- Netto jaarvoordeel zonnepanelen+EV vs referentie zonder: circa €1.345
Scenario B: 2027+, saldering weg, géén optimalisatie (vast contract Eneco, ongestuurd laden)
- Export: 2.800 kWh × €0,06 (WMV) = €168
- Zelfverbruik: 1.200 kWh × €0,30 = €360
- ERE-inkomsten: 3.000 kWh × €0,10 = €300
- Terugleverkosten: −€148 (staffels blijven)
- Netto jaarvoordeel: circa €680 → zwaar in de min t.o.v. 2026 (−€665)
Scenario C: 2027+, saldering weg, volledige optimalisatie (Tibber dynamisch, smart-charging, zelfverbruik-versterking)
- Zelfverbruik opgeschroefd naar 2.400 kWh (60% van opwek, gedreven door EV overdag laden): bespaart €720 aan consumptie
- Export: 1.600 kWh × €0,07 (Tibber spotprijs-gemiddelde middag) = €112
- ERE-inkomsten: 3.000 kWh × €0,10 = €300
- Dynamisch tarief besparing op overige 600 kWh EV-laden (niet uit solar): 600 × (€0,30 − €0,12) = €108
- Terugleverkosten bij Tibber: €0 (geen staffel op dynamisch)
- Netto jaarvoordeel zonnepanelen+EV: circa €1.240
Elke constante in dit rekenvoorbeeld is traceerbaar in onze methodologie: de netPerKwhClamp (€0,056–€0,144 range), de RVO-saldering-WMV indicaties, de RED3 ERE-aandeel duurzame stroom 79%, en de EPEX SPOT historische middagprijzen voor Nederland. Open methodologie
Twee kanttekeningen. Eén: de WMV van €0,06/kWh in scenario B is een werkhypothese. De ACM heeft haar eerste redelijkheidsbesluit voor post-2027 nog niet definitief vastgesteld; verwachting publicatie is Q4 2026 voor de 2027-tarieven. Bij een WMV aan de lage kant (€0,04) wordt scenario B slechter (−€30 tot −€50 verder naar beneden); bij een hogere WMV (€0,09–€0,10) komt scenario B dichter bij C. Wij herrekenen zodra ACM publiceert. Twee: het zelfverbruik-percentage van 60% in scenario C is een ambitieus doel, geen automatisme. Uit de MRA V2G-pilot Utrecht blijkt dat gemotiveerde huishoudens met smart-charging tussen 55% en 72% halen. Zonder gedragsaanpassing (forenzen blijft forenzen) zakt dat terug naar 40%, en dan scheelt het zo'n €160/jaar in scenario C.
Laden-tijdens-zon: hoe je EV als thuisbatterij gebruikt
De makkelijkste manier om zelfverbruik van 30% naar 70% te krijgen is de EV als gedistribueerde batterij in te zetten tijdens de middagopwek. Drie technische routes:
1. OCPP 1.6 / 2.0.1 smart-charging via bijmeter
Je smart-charger leest je PV-opwek via een bijmeter (Tibber Pulse op de slimme meter P1-poort, Shelly EM op de PV-string, of een ingebouwde CT-clamp bij Zonneplan Dynamic). De charger moduleert de laadstroom 6A–32A zodanig dat je nooit netstroom afneemt tijdens de laadsessie. Compatibele palen uit onze MID-matrix: Alfen Eve Pro-line (OCPP 2.0.1 Smart Charging Profile), Zaptec Go 2 (Zaptec Portal + Tibber integratie), Easee Charge Max (Easee App), Peblar Business (OCPP 2.0.1).5
2. Slim laden via leverancier-cloud (zonder bijmeter)
Ohme Home Pro MID (niet te verwarren met de pre-Nov-2025 Home Pro zonder MID) koppelt via Ohme Cloud rechtstreeks aan je energiecontract, zonder bijmeter. Octopus Agile-achtige logica: de paal leest EPEX-prijzen, en stemt het laden af op de goedkoopste uren. In NL wordt Ohme gekoppeld aan Tibber en Frank Energie. PV-surplusdetectie staat bij Ohme gepland voor Q4 2026.6
3. V2G (terugleveren vanuit de auto)
V2G is de theoretisch meest rendabele opbouw (laden bij middagoverschot, ontladen richting huishouden/net in de avondspits), maar praktisch in Nederland in Q2 2026 nog marginaal. Slechts één CCS-V2G thuislaadpaal is in NL retail (Wallbox Quasar 2, €3.799), en compatibele EV-modellen zijn: Nissan LEAF (CHAdeMO-legacy), Kia EV9, Hyundai IONIQ 5/6, Renault 5 E-Tech. Pilot-data uit de MRA V2G-pilot Utrecht (200 voertuigen, afgerond Q4 2025) laat een theoretisch maximum van €1.600–€2.800/jaar arbitrage zien, praktisch 30–40% bereikbaar.7 Voor 2026-2027 is V2G een pioniers-optie, geen mainstream-advies.
Terugleveringskosten 2024-2026: de eerste hakbijl
Nog vóór saldering formeel verdwijnt, hebben de grote energieleveranciers sinds 2024 terugleveringskosten geïntroduceerd. Officieel rechtvaardigen leveranciers deze met onbalans- en inkoopkosten; de ACM accepteert ze als "redelijk gerelateerde vergoeding" mits transparant op de tarievenkaart. Per 2026 geldt een nieuwe ACM-transparantie-eis: de kosten moeten separaat van leveringskosten op de jaarnota worden uitgesplitst.8
Actuele staffels bij de drie grootste vast-contract-leveranciers (geraadpleegd ):
| Leverancier | 0–500 kWh | 500–2.000 | 2.000–4.000 | 4.000+ | Bron |
|---|---|---|---|---|---|
| Eneco (vast) | €0 | €62 | €148 | €251 | eneco.nl |
| Vattenfall (vast) | €0 | €68 | €159 | €266 | vattenfall.nl |
| Essent (vast) | €0 | €71 | €155 | €258 | essent.nl |
| Budget Energie | €0 | €45 | €98 | €175 | budgetenergie.nl |
| Vandebron | €0 | €0 | €0 | €0 | vandebron.nl |
| Tibber/Frank/EnergyZero (dynamisch) | n.v.t. (spotprijs, geen staffel) | tibber.com | |||
Voor een huishouden met 12 panelen (4.000 kWh productie, onder oude regels ~70% export = 2.800 kWh) landt de staffel in 2026 tussen €148 (Eneco) en €0 (Vandebron, Tibber). Na 2027, wanneer saldering verdwijnt en elke kWh terug gevaloriseerd wordt tegen WMV, groeien deze staffels door of verschuift het gesprek naar een pure spotprijs-structuur. De Consumentenbond pleit voor een ACM-maximeringsregel; die is tot op heden niet gepubliceerd.9
Voor huishoudens met zonnepanelen plus EV bieden deze kosten een concrete drijfveer om nu al zelfverbruik te maximaliseren: elke kWh die je overdag direct in je EV laadt, passeert nooit de teruglever-staffel.
Dynamische tariefcontracten + ERE: de dubbele winst die niemand uitlegt
Een dynamisch tariefcontract koppelt je inkoopprijs elk uur aan de EPEX SPOT day-ahead-veiling, vermeerderd met belastingen + netbeheerkosten + een vaste leveranciersmarge. NL-aanbieders begin 2026 en hun marges:
- Tibber: €0,025/kWh marge, Tibber Pulse bijmeter voor PV-integratie, eigen API voor smart-charging (Ohme, Zaptec, Easee)
- Frank Energie: €0,019/kWh marge, publieke API, third-party PV-integratie
- ANWB Energie: €0,032/kWh, ANWB-ledenvoordeel, beperkte API
- EnergyZero: €0,023/kWh, rechtstreeks geleverd
- Zonneplan Dynamic: €0,029/kWh, uitgebreide integratie met PV en thuisbatterij
Spotprijs-typologie 2026 Q1 (EPEX historische data): goedkoopste uren 02:00–05:00 (€0,04–€0,08 spot) en zonnige 12:00–15:00 (€0,01–€0,06, soms negatief). Duurste uren 17:00–19:00 avondspits (€0,18–€0,35). In Q1 2026 telden we gemiddeld 6–11 uren per maand met negatieve spotprijs: windrijke zonnige zaterdagen waarop je betaald krijgt om stroom af te nemen.
De dubbele winst voor een EV-rijder met MID-paal + dynamisch contract werkt zo:
- Laag 1: arbitrage op de stroomkant. Laden bij spot <€0,08 i.p.v. vast tarief €0,30 bespaart circa €0,18–€0,24/kWh. Voor 3.000 kWh EV-laden: €540–€720/jaar.
- Laag 2: ERE-certificaten op dezelfde kWh. Elke geladen kWh levert €0,07–€0,12 netto aan ERE-uitbetaling. Voor 3.000 kWh: €210–€360/jaar.
- Totaal: €750–€1.080/jaar t.o.v. laden op vast tarief zonder ERE.
Dit is de krachtigste combinatie die in de Nederlandse retail beschikbaar is. Op de grote vergelijker-sites staat hij nergens in deze vorm: Consumentenbond en Independer kijken óf naar het stroomcontract, óf naar de inboeker, nooit naar beide naast elkaar.
Voor welke huishoudens gunstig, voor welke niet?
Niet elke groep met zonnepanelen plus EV profiteert evenveel. De impactmatrix van de saldering-afbouw, onze eigen analyse per huishoudensprofiel (niemand heeft deze gepubliceerd voor NL, dus hier onze eerste versie):
| Profiel | Panelen | EV-km/jr | Aansluiting | Verschil 2026→2027 | Strategie |
|---|---|---|---|---|---|
| Starter | 4 panelen (1,4 kWp) | 10.000 | 1×25A | circa −€60 | Geen directe actie. Opwek is te klein voor serieuze teruglever-staffel. |
| Medium | 8 panelen (2,8 kWp) | 15.000 | 1×35A | circa −€180 | Dynamisch tariefcontract + MID-paal. Terugverdientijd ~1 jaar. |
| Optimaal | 12 panelen (4,5 kWp) | 15.000 | 3×25A | circa +€260 | Alles aanzetten: dynamisch contract, smart-charging, MID-paal. Het profiel met de grootste winst. |
| Overdimensie | 18 panelen (6,5 kWp) | 25.000 | 3×25A | circa +€540 | Veel opwek én veel kilometers. Overweeg ook een thuisbatterij voor de avondpiek. |
| Deeltijd-thuis | 12 panelen | 8.000 (auto veel weg) | 3×25A | circa −€220 | EV vaak weg → weinig zelfverbruik-hefboom. Thuisbatterij rekent sterker. |
Verschil = netto jaarvoordeel 2026 (saldering nog, ERE actief, géén sturing) ten opzichte van 2027+ met volledige optimalisatie-opbouw. Getallen zijn indicatief en gerond; zie methodologie voor de onderliggende formule, constanten en netPerKwhClamp. Check je eigen profiel in de calculator.
De sweet spot zit bij het Optimaal- en Overdimensie-profiel: 12+ panelen, 3-fase aansluiting (3×25A), EV die overdag regelmatig thuis is, en een MID-gekeurde paal. Voor Deeltijd-thuis (het klassieke forenzen-scenario van 1000 km/week) werkt de zelfverbruik-hefboom zwakker; daar wordt een thuisbatterij relatief waardevoller t.o.v. de EV-als-batterij-strategie.
Een detail dat in de marktcommunicatie onderbelicht blijft: de netaansluiting is vaak de beperkende factor. Een 1×25A enkelfase-aansluiting (~5,7 kW beschikbaar) zit rond het middaguur bij 12 zonnepanelen regelmatig aan het plafond; overschot wordt dan afgekapt door de omvormer of gedwongen teruggeleverd. Modelmatig (gebaseerd op TenneT spot-profielen en publieke zelfverbruikspatronen uit CBS-microdata) komen huishoudens op 1×25A typisch zo'n 10–15% lager uit op zelfverbruik dan dezelfde configuratie op 3×25A bij gelijke opwek. Een verzwaring van enkelfase naar 3-fase kost via Liander of Stedin typisch €850–€2.200 éénmalig. Voor het Optimaal- en Overdimensie-profiel: terugverdientijd circa 2–4 jaar door extra zelfverbruik. Voor Starter en Medium: niet doen, te duur.
Wat NIET op deze matrix staat en wel relevant is: V2G-readiness van je EV. Een Kia EV9 of Renault 5 E-Tech opent de deur naar arbitrage die buiten het standaard zelfverbruik-plaatje valt (zie §5). Een Tesla Model 3/Y (géén V2G-support tot nu toe) betekent dat je opbouw stopt bij laag 2: zelfverbruik + ERE + dynamisch. Dat is prima (90%+ van de NL-EV-verkopen 2025 was niet-V2G), maar wie binnenkort een nieuwe EV koopt en solar heeft, zou V2G-support meewegen. In onze vergelijker noteren we bij inboekers of hun contract V2G-teruglever-kWh accepteert of afwijst.
Wat te doen per 2026-2027: tijdpad met actiepunten
Concrete acties per kwartaal, als je vandaag solar hebt + een EV rijdt (of binnen 12 maanden gaat rijden):
Nu: check je laadpaal
Heb je een laadpaal? Controleer via de MID-checker of die de goedgekeurde meter heeft. Zonder zo'n paal kun je geen ERE claimen op stroom uit eigen zonnepanelen. Het NEa-loket voor het omzetten van HBE naar ERE is per 1 mei 2026 gesloten; voor particulieren met thuisladen had die conversie geen praktisch gevolg.
Q3 2026: evalueer je energiecontract
Kijk naar je jaarnota 2025 en filter op teruglever-volume. Bij >2.000 kWh export én vast contract bij Eneco/Vattenfall/Essent: staffel is €148+ per jaar. Overstap-overweging: dynamisch tariefcontract (Tibber, Frank, EnergyZero, Zonneplan) of een van de géén-staffel-leveranciers (Vandebron, Budget Energie). Overstapmoment: einde looptijd vast contract of per 2026-10-01 (nieuw jaar, frisse vaste-tarief-ronde).
Q4 2026: alles klaarzetten
Drie sporen die je naast elkaar oppakt: (a) smart-charger koppelen aan je dynamisch contract (Tibber met Ohme, Zaptec, Easee of Alfen); (b) laadgewoontes aanpassen, EV bij voorkeur laden tussen 10:00 en 16:00 op zonnige dagen; (c) aansluiting verzwaren als je nu op 1×25A zit met meer dan 3,7 kWp aan zonnepanelen (typische offerte van de netbeheerder: €850–€2.200 eenmalig).
December 2026: kies een inboekdienstverlener
Met de vergelijker kies je je inboekdienstverlener. Kijk naar de commissie (10–27,5%), de minimum-contractduur (12 tot 60 maanden), hoe de inboeker omgaat met zonnestroom (bonus, neutraal of niet meegerekend) en hoe vaak er uitbetaald wordt. Voor 2026 een redelijke keuze: een 12-maanden-contract met een neutrale behandeling van zonnestroom, zodat je het jaar erop kunt herzien.
1 januari 2027: saldering weg, nieuwe rekenwijze
Vanaf deze datum rekent je leverancier elke teruggeleverde kWh tegen de wettelijke minimumredelijke vergoeding. Als je voorbereidingen staan, zit je in scenario C (€1.240 per jaar) in plaats van scenario B (€680). Voor de meeste lezers: niet-doen-is-duur.
Q1 2027: eerste jaarnota in het nieuwe regime
Evalueer wat er daadwerkelijk is gebeurd: het teruglevertarief, je zelfverbruik-percentage, je eerste ERE-uitbetaling. Bij tegenvallers: smart-charging-profiel bijschaven. Veel huishoudens onderschatten hoeveel laadgewoonten moeten veranderen.
Veelgestelde vragen
Verlies ik geld zodra saldering in 2027 verdwijnt?
Kan ik ERE claimen voor stroom die ik uit mijn eigen panelen in de EV laad?
Is een thuisbatterij zinvoller dan mijn EV als opslag gebruiken?
Moet ik per 2027 van energieleverancier switchen?
Mijn laadpaal heeft geen MID-meter. Heeft overstappen naar laden uit zonnepanelen nog zin zonder ERE?
Wat gebeurt er met bestaande zonnepanelen-subsidies na 2027?
Hoe betrouwbaar is de ingangsdatum 1 januari 2027 voor het einde van saldering?
Gerelateerd en volgende stappen
Overweeg je óók een ISDE-gesubsidieerde thuisbatterij of warmtepomp? Onze ISDE × ERE stacking-gids rekent door hoe een 10 kWh batterij circa €320 extra jaarlijkse opbrengst genereert bovenop de investeringssubsidie.
Drie directe acties:
Bereken je eigen zonnepanelen-plus-EV-opbouw
Vul km/jaar, laadpaal en aandeel zonnestroom in → zie netto €/jaar per aanbieder.
Welke paal past bij laden uit zonnepanelen?
Overzicht van 72 modellen (Alfen, Easee, Zaptec, Ohme, Peblar) met varianten die slim laden ondersteunen.
Inboekers op behandeling van zonnestroom
Commissie, vastperiode én behandeling van zonnestroom (bonus / neutraal / niet meegerekend) per rij zichtbaar.
Recente artikelen uit Actueel:
€170 tot €520 per jaar voor EV-rijders die thuis laden: vier maanden later nog niets op de rekening
Brandstofleveranciers (Shell, BP, Total) moeten EV-rijders sinds januari €170 tot €520 per jaar compenseren voor thuisladen. Vier maanden later: 79 erkende inboekers, nul publieke uitbetalingen, drie verborgen valkuilen voor wie het geld wil halen.
Eerste Kamer nam ERE-regeling aan: wat dat per 1 april 2026 veranderde
Op 31 maart 2026 stemde de Eerste Kamer in met het wetsvoorstel dat de ERE-regeling formeel verankert. Terugwerkende kracht tot 1 januari 2026.
Saldering stopt per 2027: actielijst voor solar- en EV-huishoudens
De salderingsregeling vervalt op 1 januari 2027. Drie stappen die het verlies van €150–€520 per jaar grotendeels compenseren.
Bekijk onze methodologie : formule, constanten, verificatie-cadans en bronnen, volledig publiek.
- Eerste Kamer · wetsvoorstel 36.689 (Afbouw Salderingsregeling) · eerstekamer.nl · geraadpleegd
- Rijksoverheid · Salderingsregeling zonnepanelen (ingangsdatum 2027-01-01) · rijksoverheid.nl · geraadpleegd · géén overgangs-handleiding voor huishoudens met zonnepanelen plus EV gevonden
- ACM · Redelijkheidsbesluit teruglevertarief (WMV) · acm.nl · geraadpleegd
- Milieu Centraal · Salderingsregeling en zelfverbruik · milieucentraal.nl · geraadpleegd
- Zaptec · Go 2 specs (smart-charging + MID) · zaptec.com · geraadpleegd · zie ook onze MID-matrix voor Alfen, Easee, Peblar, Ohme SKUs
- Ohme · Home Pro MID (nov 2025) + NL Tibber/Frank-integratie · ohme-ev.com · geraadpleegd
- TKI Urban Energy · MRA V2G-pilot Utrecht 2025 eindrapport · topsectorenergie.nl · 200 voertuigen, theoretisch €1.600–€2.800/jaar arbitrage
- Eneco · Terugleverkosten staffel 2026 · eneco.nl · geraadpleegd · vergelijkbare data: Vattenfall, Essent
- Consumentenbond · positie teruglevertarieven + saldering · consumentenbond.nl · geraadpleegd
- Tibber NL · Dynamisch tarief + Pulse-bijmeter · tibber.com · geraadpleegd
- Frank Energie · Dynamische tariefspecs + API · frankenergie.nl · geraadpleegd
- NEa · Inboeken elektriciteit particulieren (ERE-voorwaarden incl. solar) · emissieautoriteit.nl · geraadpleegd
- RVO · Zelfconsumptie zonnestroom (guidance) · rvo.nl · geraadpleegd
- EPEX SPOT · NL day-ahead market data · epexspot.com · geraadpleegd · spotprijs-typologie Q1 2026
- Belastingdienst · Kennisgroepstandpunt KG:204:2024:13 (laadkostenvergoeding) · kennisgroepen.belastingdienst.nl · analoge motivering voor ERE-uitbetaling particulieren