Merk-hub · Laadpaal

Werkt een Easee laadpaal voor ERE?

Voor de meeste Easee-bezitters: nee. Easee is een Noors merk met tienduizenden thuisladers in Nederland, en bijna allemaal werken ze niet voor ERE-certificaten (de regeling waarmee de overheid je terugbetaalt voor groen thuisladen sinds 1 januari 2026). De oudere modellen Home, Core, Lite en Up missen een goedgekeurde meter in de paal; alleen de nieuwere Charge Max en Charge Pro uit 2025 wel. Een meter inbouwen achteraf kan niet, dus wie ERE wil claimen moet de hele paal vervangen.

Easee: Noors merk, sinds 2018, grote NL-installed-base

Easee ASA is in 2018 opgericht in Sandnes (Noorwegen) door Jonas Helmikstøl, Kjetil Næsje en Bård Eker, en profileert zich als uitdager tegenover het traditionele fabrikaat (Alfen, EVBox). Op zijn eigen site claimt Easee honderdduizenden geïnstalleerde laders in Europa. Nederland is een van de grote afzetmarkten; in het 2020–2024 cohort stond de Easee Home tegenover de Alfen Eve S-line en Pro-line als budget- en mid-tier-keuze.1

De merkpropositie van Easee draaide tot 2025 om één idee: alles draadloos, altijd updatable, strak design, en gedeeld laden via Easee Cloud. Dat werkte commercieel uitstekend. Wat in 2018–2024 niet op de prioriteitenlijst stond: een ingebouwde goedgekeurde meter. Die keuze bleek in 2026 een strategisch probleem. Voor de ERE-regeling, waar de Nederlandse Emissieautoriteit expliciet een goedgekeurde meter in het laadpunt eist, valt de complete pre-2025 Easee-lijn buiten de boot. Het gaat om tienduizenden Nederlandse Easees die niet ERE-geschikt zijn.

Easee herstelde dit in 2025 met de lancering van Charge Max en Charge Pro, beide met een ingebouwde Carlo Gavazzi-meter (MI-003, klasse B), specifiek gepositioneerd voor de Nederlandse ERE-markt.

Easee

Charge Max & Charge Pro: ingebouwde Carlo Gavazzi MI-003 Class-B MID-meter, EN 50470-3 compliant.

https://easee.com/en/products/ev-chargers/charge-max/
Geraadpleegd
In hun eigen NL-ERE-uitleg van maart 2026 is Easee ongekend open: Home-eigenaren moeten overstappen om ERE te kunnen claimen, er is geen ombouwkit, alleen de backplate is compatible.
Easee NL

Easee bevestigt zelf: Home-lijn niet-MID, geen retrofit, alleen Charge Max/Pro kwalificeren.

https://easee.com/nl/2026/03/ere-wat-je-moet-weten/
Geraadpleegd

Easee-modellen per MID-status

De tabel hieronder komt uit ons laadpaaloverzicht (laatst gecheckt 2026-05-07). Let op: "Easee Home" staat hier als één rij die de complete pre-2025-lijn vertegenwoordigt (Home, Charge Core, Charge Up, Charge Lite). Easee heeft die modellen opeenvolgend hergebrand, maar de meethardware is in alle gevallen identiek: geen ingebouwde goedgekeurde meter.

MID-geschikt (ERE-eligible)

Model Launch Type MID Retrofit Prijs (€) Notitie
Easee Charge Max 2025 1F/3F Wel MID n.v.t. €875–€999 Easee's NL ERE-entry; Carlo Gavazzi Class-B meter
Easee Charge Pro 2025 3P Wel MID n.v.t. €995–€1.199 Easee's MKB-tier met OCPP 2.0.1

Niet MID (ERE-ineligible): let op, geen retrofit

Model Launch Type MID Retrofit Prijs (€) Notitie
Easee Home / Charge Core / Charge Up / Charge Lite 2018 1F/3F Niet MID Volledige vervanging €549–€749 Tweede grootste installed base NL thuis; overwegend pre-2025
Easee Charge Core 2022 1F/3F Niet MID Volledige vervanging €599–€749 Gevolg van Easee Home-lijn; geen MID

Welke Easee voor ERE? Ranking per use-case

Omdat de niet-MID-lijn volledig buiten ERE valt, is de use-case-ranking eigenlijk een keuze tussen Charge Max en Charge Pro:

  • Budget-thuislader (<€1.000): Easee Charge Max (€875–€999
    Easee

    Retail-prijsband Easee Charge Max, fabrikant-productpagina.

    https://easee.com/en/products/ev-chargers/charge-max/
    Geraadpleegd
    ). Alle MID-features van Pro, 1F + 3F, OCPP 1.6-J én 2.0.1. Voor 95% van de thuisladers voldoende. Een Easee-Home-eigenaar die wil overstappen kan zijn bestaande backplate hergebruiken: bespaar ~€150 op installatie.
  • Solar-heavy + OCPP-regie: Charge Max of Pro, gekoppeld aan Zonneplan / EV-Optimizer / Ochtend via OCPP 2.0.1. Easee Cloud is competent maar gesloten; voor dynamische tarieven werkt een third-party backoffice beter.
  • Kantoor / MKB (2–10 palen): Charge Pro (€995–€1.199). Dedicated 3F, sterkere load-balancing, OCPP 2.0.1-only (wat voor sommige oude backoffice-systemen een issue kan zijn; check vóór je bestelt).
  • Lease-auto thuis: Charge Max met Stekker of Voltico als inboeker. Stekker doet "Easee Max/Pro native" op zijn acceptatielijst: dat betekent directe data-ophaal zonder tussenlaag. Voor lease-setups waar werkgever later wil meekijken is dit de laagste-frictie-optie.

Easee-specifieke valkuilen

Home, Core, Lite, Up: vier namen, nul goedgekeurde meter

Tussen 2018 en 2024 heeft Easee de consumentenlijn meerdere keren hergebrand zonder de meethardware te veranderen. "Easee Home" (2018–2022), "Charge Core" (2022+), "Charge Up" (2023+) en "Charge Lite" (2024) hebben allemaal dezelfde meet-PCB zonder goedgekeurde meter. Retailers zijn tot in 2026 doorgegaan met "MID-ready" stickers op de verpakking. In de praktijk betekent dat: geen goedgekeurde meter, wel meetdata via de open standaard, en dat is voor ERE-certificaten niet genoeg.

Easee-verkoopverbod april–oktober 2023

De Nederlandse ILT (Inspectie Leefomgeving en Transport) legde op 14 april 2023 een verkoopverbod op voor Easee Home wegens onvoldoende aardlekbeveiliging (interpretatie van de NEN 1010-norm). Easee rolde software- en hardware-updates uit; het verbod werd op 11 oktober 2023 opgeheven.4 Units verkocht vóór april 2023 werken gewoon, maar zijn net zo min MID-gekeurd als alle andere Home-units. Het verkoopverbod heeft niets met ERE of MID te maken, maar het verwart vaak nog in forum-discussies.

Easee Cloud is een muur voor externe tools

Easee's backoffice is gesloten en levert meetdata alleen via een Easee Cloud-koppeling. Inboekers als Stekker hebben een directe Easee-partnership; anderen leunen op de open standaard via tussenkomst. Voor een MKB die eigen energiemanagement-software wil inzetten is dit een obstakel. Praktisch: check vóór aanschaf of jouw gekozen backoffice Easee Cloud of directe OCPP als koppelmogelijkheid heeft.

Geen V2G-pad op de routekaart

Easee heeft in 2026 geen consumenten-V2G-model uitgebracht of publiek aangekondigd. Voor wie nu koopt met V2G-intentie voor 2027 of later, is de Zaptec Go 2 een defensibel alternatief.

Wat wij van Easee vinden

De Easee-app heeft in fora een goede reputatie: snelle koppeling, betrouwbare Bluetooth-fallback en eenvoudige tariefinstelling. Laden verdelen over meerdere palen werkt stabiel via Easee Cloud, zolang je binnen het Easee-ecosysteem blijft. Software-updates gaan automatisch via internet, zonder installateur.

Zwakke punten: de gesloten backoffice, een matige integratie met dynamische tarieven uit zichzelf (vereist een externe dienst zoals Zonneplan), en het ontbreken van een V2G-pad.

Prijs + waar je Easee koopt

Prijsbanden (incl. BTW, exclusief installatie, april 2026):

  • Budget (tot €900): oudere Home-generatie uit eigen voorraad of tweedehands. Niet MID → geen ERE.
  • Mid (€900–€1.200): Charge Max en Charge Pro. Dit is waar een nieuwe ERE-geschikte Easee landt.
  • Premium (€1.200+): geen consumer-SKU. Charge Pro + installateur-bundel landt meestal hier all-in.
  • Wallbox Discounter: Charge Max + Pro voorraad + installateur-bundel. (affiliate-link affiliate · verandert niets aan de ranking · beleid)

Aanmelden voor ERE met je Easee

Heb je een Charge Max of Charge Pro? Dan verloopt aanmelding standaard: vergelijk inboekers op netto €/kWh, teken, wacht 4–8 weken op REV-registratie bij NEa. Heb je een Home / Core / Lite / Up? Dan is de eerste stap een MID-paal aanschaffen; ERE-aanmelding afwachten heeft geen zin zonder MID-meetgegevens.

Bedrijven die Easee accepteren (mei 2026):

Inboeker Commissie Segment Payout Vastperiode
Zeres 19% consumer, mkb, vve per kwartaal 12 mnd
Joulo 20% consumer, mkb per kwartaal 12 mnd
Voltico n.v.t. mkb, fleet maandelijks 12 mnd
Stekker 18% consumer jaarlijks 12 mnd

Volledige ranking in onze vergelijker. Stekker voert expliciet "Easee Max/Pro native" op hun acceptatielijst: dat betekent directe Easee Cloud-data-passthrough zonder OCPP-tussenlaag. Voor Easee-bezitters meestal de laagste-frictie-route.

Easee vs Alfen, Zaptec, Peblar

Criterium Easee Charge Max Alfen Pro-line Zaptec Go 2 Peblar Business
Standaard goedgekeurde meter
erecentrum.nl methodologie

Of een laadpaal geschikt is voor ERE volgens de eis van de Nederlandse Emissieautoriteit dat de meter in de laadpaal zelf moet zitten.

/methodologie/#mid-eligibility
Geraadpleegd
JaJaJaJa
Launch-jaar2025201920242024
Prijsband€875–€999
Easee

Retail-prijs Easee Charge Max, fabrikant-productpagina.

https://easee.com/en/products/ev-chargers/charge-max/
Geraadpleegd
€599–€1.399
Alfen

Retail-prijsband Alfen Eve Single Pro-line, fabrikant-productpagina.

https://alfen.com/en/ev-charging/home/eve-single-pro-line
Geraadpleegd
€839–€999
Zaptec

Retail-prijs Zaptec Go 2, fabrikant-productpagina.

https://www.zaptec.com/charging-solutions/home-charging/zaptec-go-2
Geraadpleegd
€949–€1.099
Energie Nerds

Retail-prijsband Peblar Business uit onafhankelijke NL-review februari 2026.

https://energienerds.nl/index.php/2026/02/26/peblar-business-review-mid-laadpaal-ere-registratie
Geraadpleegd
OCPP1.6-J / 2.0.11.6-J / 2.0.12.0.11.6-J
V2G-readyNeeNee (pilot)JaExpansion-port
FirmwareOTAInstallateurOTAOTA
BackofficeGesloten (Easee Cloud)Open (ACE)Open (Zaptec Portal)Open (MQTT / OCPP)

Volledige vergelijking op netto €/jaar: /laadpaal-vergelijken/ (in aanbouw). Check je huidige paal via de MID-checker.

Veelgestelde vragen over Easee + ERE

Waarom is mijn Easee Home niet MID-gekeurd?
Easee heeft tussen 2018 en begin 2025 vier consumer-SKU's geleverd (Home, Charge Up, Charge Lite, Charge Core) die geen ingebouwde MID-meter hebben. Easee heeft in maart 2026 publiek bevestigd dat deze modellen niet ERE-geschikt zijn en dat consumenten moeten overstappen naar Charge Max of Charge Pro. De meet-PCB is niet field-upgradebaar.
Kan ik mijn Easee Home retrofitten?
Nee. Easee biedt geen MID-module-retrofit aan. Het enige pad is volledige vervanging van de unit door een Charge Max (€875–€999) of Charge Pro (€995–€1.199). De backplate is wel compatible, dus installateurskosten zijn beperkt tot ~€150 (vs ~€300 voor nieuwe installatie).
Wat is het verschil tussen Charge Max en Charge Pro?
Beide hebben dezelfde Carlo Gavazzi MI-003 Class-B MID-meter en zijn ERE-geschikt. Charge Max spreekt OCPP 1.6-J en 2.0.1 en richt zich op thuisladers; Charge Pro is de MKB-tier met uitsluitend OCPP 2.0.1, sterkere load-balancing voor multi-charger-installaties en een hogere retail-prijs. Voor solo-thuislader is Charge Max meestal voldoende.
Werd Easee niet verboden in Nederland?
Van april tot oktober 2023 gold er in Nederland een verkoopverbod voor Easee Home door een gebrek aan aardlekbeveiliging zoals geïnterpreteerd door de ILT (Inspectie Leefomgeving en Transport). Het verbod werd in oktober 2023 opgeheven na firmware- en hardware-aanpassingen. Alle units verkocht vóór april 2023 (geschat ~17k) werken gewoon, maar zijn nog steeds niet MID.
Welke inboekers accepteren Easee Charge Max of Pro?
Op dit moment werken 3 bedrijven met Easee die geregistreerd staan bij de Nederlandse Emissieautoriteit en particulieren bedienen: Zeres, Joulo, Stekker. Belangrijk: de oudere Home-lijn wordt door geen enkel bedrijf geaccepteerd, omdat de meterdata ontbreekt. De volledige tabel (inclusief zakelijke partijen) staat lager op deze pagina.
Is mijn Easee Home nog iets waard als ik moet vervangen?
Tweedehands-markt is smal, want iedereen met een Easee Home zit in hetzelfde schuitje. Marktplaats-prijzen voor een gebruikte Home liggen rond €150–€250 (vs €549–€749 nieuw). Voor wie niet wil vervangen: de Home werkt prima als losse laadpaal zonder ERE-claim; je mist de ~€150–€350/jaar ERE-opbrengst, meer niet.

Gerelateerd

Onze methodologie : bronnen, verificatie-cadans, datasetschema en inboeker-data.

Bronnen
  1. Easee: honderdduizenden geïnstalleerde laadpalen in Europa · easee.com
  2. Methodologie: schatting installed base in Nederland · interne werkwijze voor het inschatten van het aandeel niet-MID-Easees
  3. Easee NL: ERE wat je moet weten (maart 2026) · easee.com/nl · Easee zelf bevestigt: Home-lijn niet-MID, geen retrofit, alleen Charge Max/Pro kwalificeren
  4. ChargeMakers: Easee sales ban in the Netherlands (opgeheven oktober 2023) · chargemakers.com · ILT-verkoopverbod april–oktober 2023, ~17k units pre-ban verkocht
  5. Easee: Charge Max productpagina · easee.com · MI-003 Class-B Carlo Gavazzi MID-meter, EN 50470-3 compliance
  6. Easee Support: What does MID-certified mean · support.easee.com · officiële Easee-definitie van MID + expliciet "Home-lijn is niet MID"
  7. Wallbox Discounter: Easee Charge Max productsheet · wallboxdiscounter.com · retailer-prijs + specificaties + installatie-bundel
  8. NEa: Inboeken elektriciteit particulieren · emissieautoriteit.nl · MID-meter-in-laadpaal-eis voor consumenten-ERE