Alfen: Nederlands en beursgenoteerd, marktleider in het MKB
Alfen N.V. (beursnotatie ALFEN) is in 1937 opgericht in Almere als fabrikant van apparatuur voor het stroomnet. Sinds maart 2018 staat het bedrijf genoteerd op de Amsterdamse beurs. Naast laadpalen maakt Alfen ook batterijen voor stroomopslag en transformatorhuisjes voor netbeheerders. Volgens de jaarcijfers 2024 heeft Alfen wereldwijd 146.900 laadpunten geproduceerd, iets minder dan in 2023 (150.800). Nederland is de grootste afzetmarkt; een precieze opsplitsing per land publiceert Alfen niet.1
In het thuissegment heeft Alfen drie sterke punten: Nederlands fabrikaat (reparaties via Nederlandse service, support in het Nederlands), lange softwaresupport (Alfen geeft palen uit 2019 in 2026 nog updates), en goede ondersteuning van de open standaard waarmee laadpalen met inboekers en energiebedrijven praten. Dat maakt Alfen de meest gekozen paal bij MKB-bedrijven, VvE's, leasemaatschappijen en energiecoöperaties. In de consumentenmarkt zit Alfen op ongeveer hetzelfde prijsniveau als de Easee Charge Pro en Zaptec Go 2. Prijs is zelden de doorslaggevende reden om Alfen te kiezen; meestal is dat omdat de installateur ermee werkt en de energiecoach het merk kent.
Alfen-modellen: welke is geschikt voor ERE?
De tabel hieronder komt uit ons laadpaaloverzicht (laatst gecheckt 2026-05-07). Groen = goedgekeurde meter ingebouwd, dus geschikt voor ERE; rood = geen goedgekeurde meter; binnen elke groep gesorteerd op prijs (laag naar hoog).
Geschikt voor ERE
| Model | Launch | Type | MID | Retrofit | Prijs (€) | Notitie |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alfen Eve Single S-line | 2019 | 1F/3F | Wel MID | n.v.t. | €449–€699 | Common thuis-install; visueel identiek aan Pro-line maar zonder LCD/RFID-reader |
| Alfen Eve Single Pro-line | 2019 | 1F/3F | Wel MID | n.v.t. | €599–€1.399 | Largest installed base MKB/VvE; NL market-leader 3-phase |
| Alfen Eve Single Pro-line NFC | 2020 | 1F/3F | Wel MID | n.v.t. | €999–€1.399 | NFC-variant voor gedeeld gebruik |
| Alfen Eve Single Plus | 2025 | 1F/3F | Wel MID | n.v.t. | €1.499–€2.999 | Next-gen Alfen-flagship aangekondigd mei 2025, commercial launch Q4 2025; opvolger Pro-line |
| Alfen Eve Double Pro-line | 2020 | 3P | Wel MID | n.v.t. | €2.599–€2.900 | Twin-unit MKB/VvE favoriet; twee interne MID-meters |
| Alfen Eve Double Plus | 2025 | 3P | Wel MID | n.v.t. | €2.900–€3.800 | Twin-unit opvolger Double Pro-line, aangekondigd mei 2025, commerciële uitrol Q4 2025 |
| Alfen Twin 5 | 2022 | 3P | Wel MID | n.v.t. | €4.500–€6.500 | Streetscape dual-socket paal (publieke laadpunten); niet voor thuis |
| Alfen Twin 5 Plus | 2023 | 3P | Wel MID | n.v.t. | €5.000–€7.000 | Streetscape flagship met ISO 15118; publieke laadpunten |
Niet geschikt voor ERE
| Model | Launch | Type | MID | Retrofit | Prijs (€) | Notitie |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alfen Eve Mini | 2023 | 1F/3F | Niet MID | Volledige vervanging | €649–€899 | Compacte instap-Alfen, in NL gebouwd; geen MID-meter (niet geschikt voor ERE) |
Welke Alfen kies je voor ERE? Per situatie
Puur naar specificaties kijken geeft een vertekend beeld, omdat Alfen-modellen elkaar overlappen. We rangschikken hieronder per situatie, niet per marketingcategorie.
- Budget-thuislader die ERE wil aanvragen (<€1.000 in totaal): Eve Single S-line (€449 tot €699 tweedehands of bij restpartijen) of de Eve Single Plus (€899 tot €1.199 nieuw). Beide hebben dezelfde goedgekeurde meter; de S-line mist alleen het LCD-schermpje en de pasjeslezer. Niet de Eve Mini: die heeft geen goedgekeurde meter en is dus niet geschikt voor ERE, ondanks de prijs van €450 tot €650.
- Veel zonnepanelen, dynamische tarieven, slimme aansturing: Eve Single Pro-line met softwareversie 5 of nieuwer.Enige Alfen die de nieuwste open standaard stabiel ondersteunt en goed werkt met externe slimme energiebeheerders (Zonneplan, Zeres, EV-Optimizer). Laden op zonne-overschot werkt zo zonder de Alfen-app.Alfen Knowledge Base
Voor de nieuwste open standaard (OCPP 2.0.1) en doorgifte van metergegevens heb je Alfen-software versie 5 of nieuwer nodig.
https://knowledge.alfen.com/space/IN/243466257/Release+notes+-+Firmware+updates+NG-Platform+NG-910+NG-920 - MKB of VvE (2 of meer palen): Eve Double Pro-line (€2.495 actie, €3.500 list). Twee goedgekeurde meters in één behuizing, zodat je per laadpunt apart kunt afrekenen. Voor VvE's die per bewoner willen afrekenen de enige goede keuze; varianten met één meter geven verdeelproblemen.Wallbox Discounter
Verkoopprijs Alfen Eve Double Pro-line bij Nederlandse retailer.
https://www.wallboxdiscounter.com/nl/laadpaal/laadpaal-met-mid-meter/ - Lease-auto thuis (werkgever betaalt de stroom): Eve Single Pro-line met pasjeslezer (€999 tot €1.399). Met een laadpas kun je zakelijke en privé-sessies eenvoudig uit elkaar houden, handig als de werkgever later wil dat je de stroom doorbelast. Een Pro-line zonder pasjeslezer kan dit ook, maar minder eenvoudig.
Alfen-valkuilen (lees dit voor je tekent)
S-line en Pro-line: het verschil zit in LCD plus pasjeslezer, niet in de meter
Zowel de S-line als de Pro-line heeft sinds 2019 een ingebouwde MI-003 klasse-B-meter (geverifieerd via de Alfen-productpagina, ere-registratie.nl, laadpunt.nl en degroenenerds.nl). Beide zijn dus geschikt voor ERE. Het verhaal "ombouwen kan niet, alleen vervangen" geldt alleen voor de Eve Mini, niet voor de S-line.
Het echte verschil tussen S-line en Pro-line: de Pro-line heeft een LCD-display en pasjeslezer (RFID) op de voorzijde, de S-line niet. Dat maakt de Pro-line handiger als je wisselende gebruikers wilt autoriseren met een laadpas, of als je sessie-info direct op de paal wilt aflezen. Voor zuiver thuisladen met één auto is het verschil cosmetisch. Wat is wat? Open de klep: staat er "Eve Single S-line" op het typeplaatje en ontbreekt het LCD-schermpje, dan heb je een S-line. Staat er een NG-910- of NG-920-code en zit er wel een LCD plus RFID-vlak, dan is het een Pro-line.
Software bijwerken kun je niet zelf doen
Bij Easee, Ohme en Zaptec gaan software-updates automatisch via internet. Bij Alfen niet: er moet een installateur fysiek langskomen met laptop en kabel om je paal naar de nieuwste softwareversie te brengen. Reken op €95 tot €150 voorrijkosten, of laat het meedoen met een ander bezoek. In 2026 is dit de meest voorkomende oorzaak van vertraging bij ERE-aanvragen: de inboeker vraagt om de nieuwste open standaard, maar de paal draait nog op een oudere softwareversie en het duurt twee weken voor een Alfen-installateur kan langskomen.
De Alfen-app werkt, maar is sober
De Alfen-app ("MyEve") doet wat hij moet: laadsessies starten en stoppen, historie bekijken, een laadschema instellen. Maar geavanceerde dingen als laden op het goedkoopste uur of automatisch op zonne-overschot zitten er standaard niet in. Daarvoor moet je je paal koppelen aan een externe energiedienst (Zonneplan, EV-Optimizer, Zeres, Ochtend). Dat werkt stabiel vanaf softwareversie 5 van Alfen; in oudere versies is het wankel.
De Eve Mini is geen goedkopere Alfen, maar feitelijk een andere paal
Alfen heeft in 2023 de Eve Mini geïntroduceerd als budgetmodel (€450 tot €650). Deze paal heeft geen goedgekeurde meter Alfen Eve Mini is niet geschikt voor ERE en kan niet worden omgebouwd.
Wat wij van Alfen vinden, en wat we (nog) niet weten
Alfen scoort sterk op stabiele software-koppelingen en lange ondersteuning: een Pro-line uit 2019 krijgt in 2026 nog updates. Daarom kiezen grote installatiebedrijven (50five, Vattenfall InCharge, Eneco eMobility) standaard voor Alfen: ze weten dat het werkt en blijft werken.
Minder sterk: de Alfen-app zelf, slim laden op variabele tarieven zonder externe dienst, en V2G (waarbij je auto stroom terug levert aan het huis of net). Op het moment van schrijven heeft Alfen geen consumenten-V2G-model. Wil je nu een paal kopen met V2G in gedachten, dan is de Zaptec Go 2 (V2G-klaar) een betere keuze.
Prijs en waar je een Alfen koopt
Alfen verkoopt niet direct aan consumenten; je koopt via een Alfen-gecertificeerde winkel of via je installateur. Prijzen (zonder installatie, inclusief BTW, april 2026):
- Budget (€450 tot €900): Eve Mini (geen goedgekeurde meter, dus geen ERE). Voor ERE in deze prijsklasse: Eve Single S-line tweedehands of bij een restpartij (€449 tot €699), heeft dezelfde meter als de Pro-line.
- Middenklasse (€900 tot €1.500): Eve Single Plus, Pro-line, Pro-line met pasjeslezer, Eve Pro. Hier komen de meeste thuisladers terecht.
- Premium (€1.500 en meer): Eve Double Pro-line, Twin 5 en Twin 5 Plus (twee laadpunten, twee goedgekeurde meters). Vooral voor MKB en VvE.
Belangrijkste verkooppunten (op volgorde van onze ervaring met voorraad en service):
- Wallbox Discounter: breed Alfen-assortiment, ook Pro-line met pasjeslezer. (affiliate-link affiliate · verandert niets aan de ranking · beleid)
- slimmelaadpunt.nl: Alfen Eve Single S-line en Pro-line in voorraad. (affiliate-link affiliate · verandert niets aan de ranking · beleid)
Aanmelden voor ERE met je Alfen
Heb je een Alfen met goedgekeurde meter (S-line, Pro-line, Plus, Double, Twin, Pro)? Dan is het aanmelden eenvoudig: vergelijk inboekers op netto opbrengst per kWh, teken bij de gekozen partij, en wacht 4 tot 8 weken op je registratie bij de Nederlandse Emissieautoriteit. Alleen voor de Eve Mini geldt dat aanmelden geen zin heeft; die heeft geen goedgekeurde meter en moet vervangen worden door bijvoorbeeld een S-line of Plus.
Bedrijven die Alfen accepteren (mei 2026; hoe we dit checken):
| Inboeker | Commissie | Segment | Payout | Vastperiode |
|---|---|---|---|---|
| Zeres | 19% | consumer, mkb, vve | per kwartaal | 12 mnd |
| Joulo | 20% | consumer, mkb | per kwartaal | 12 mnd |
| Eneco eMobility | n.v.t. | consumer, reseller | jaarlijks | 12 mnd |
| Voltico | n.v.t. | mkb, fleet | maandelijks | 12 mnd |
| 50five | n.v.t. | b2b-only, fleet | onbekend | 12 mnd |
| Censo | n.v.t. | vve, b2b-only | onbekend | 12 mnd |
| Chargit | n.v.t. | b2b-only, mkb | onbekend | 12 mnd |
De volledige ranglijst plus netto opbrengst per jaar staat op onze inboeker-vergelijker. Het stappenplan voor aanmelden staat op /aanmelden/.
Alfen tegenover Zaptec, Easee en Peblar (kort)
| Criterium | Alfen Pro-line | Zaptec Go 2 | Easee Charge Pro | Peblar Business |
|---|---|---|---|---|
| Goedgekeurde meter erecentrum.nl methodologie Of een laadpaal geschikt is voor ERE volgens de eis van de Nederlandse Emissieautoriteit dat de meter in de laadpaal zelf moet zitten. /methodologie/#mid-eligibility | Ja | Ja | Ja | Ja |
| Op de markt sinds | 2019 | 2024 | 2025 | 2024 |
| Prijs | €599 tot €1.399 Alfen Verkoopprijs Alfen Eve Single Pro-line op de productpagina van de fabrikant. https://alfen.com/en/ev-charging/home/eve-single-pro-line | €839 tot €999 Zaptec Verkoopprijs Zaptec Go 2 op de productpagina van de fabrikant. https://www.zaptec.com/charging-solutions/home-charging/zaptec-go-2 | €995 tot €1.199 Easee Verkoopprijs Easee Charge Pro op de productpagina van de fabrikant. https://easee.com/en/products/ev-chargers/charge-max/ | €949 tot €1.099 Energie Nerds Verkoopprijs Peblar Business uit onafhankelijke Nederlandse review, februari 2026. https://energienerds.nl/index.php/2026/02/26/peblar-business-review-mid-laadpaal-ere-registratie |
| Open standaard versie | OCPP 1.6 en 2.0.1 | OCPP 2.0.1 | OCPP 2.0.1 | OCPP 1.6 |
| V2G-klaar (auto levert terug) | Nee (test) | Ja | Nee | Uitbreidingspoort |
| Software bijwerken | Via installateur | Automatisch via internet | Automatisch via internet | Automatisch via internet |
| Nederlands fabrikaat | Ja (Almere) | Noorwegen | Noorwegen | Ja (Eindhoven) |
Directe vergelijking van alle vier op netto opbrengst per jaar: /laadpaal-vergelijken/ (in aanbouw). Wil je weten of je huidige paal geschikt is voor ERE? Open de checker.
Veelgestelde vragen over Alfen + ERE
Hoe weet ik of mijn Alfen een Pro-line of S-line is?
Heeft mijn Alfen S-line wel of geen MID-meter?
Welke softwareversie heb ik nodig om mijn Alfen Pro-line bij de overheid te registreren?
Welke inboekers (bedrijven die je laadsessies registreren bij de overheid en je betalen) accepteren Alfen?
Is de Alfen Eve Single Plus hetzelfde als de Pro-line?
Hoeveel Alfen-laadpalen hangen er in Nederland?
Gerelateerd
Heeft mijn Alfen de juiste meter?
Zoek op serienummer of typeplaatje; je krijgt direct te zien of het een Pro-line, Plus of Double is.
Bereken je ERE-opbrengst
Vul je kilometers per jaar, Alfen-model en aandeel zonnestroom in; je krijgt netto opbrengst per jaar per inboeker.
Inboekers voor Alfen
10 inboekers die met Alfen werken, op volgorde van netto opbrengst per kWh, met contractduur.
Onze methodologie : bronnen, verificatie-cadans, datasetschema en inboeker-data.
- Alfen FY2024 results + mid-term ambition (press release) · alfen.com · geraadpleegd · 146.900 laadpunten geproduceerd globaal 2024
- Methodologie: schatting installed base in Nederland · interne werkwijze voor het inschatten van het aantal niet-MID-laadpalen in Nederland
- Alfen Eve Single Pro-line officiële productpagina · alfen.com · MI-003 Class-B MID-integratie sinds launch, NG-Platform firmware-specificaties
- Alfen Knowledge Base: NG-Platform firmware release notes · knowledge.alfen.com · OCPP 2.0.1 en MID-telemetry vereisen NG-Platform 5.x+
- ere-registratie.nl: Laadpalen met MID-meter · ere-registratie.nl · bevestigt zowel Alfen Pro-line als S-line MID-gekeurd (verificatie 2026-04-28)
- De Groene Nerds: Welke laadpaal heeft een MID-meter · degroenenerds.nl · Alfen-lijn-overzicht + firmware-nuances
- NEa: Inboeken elektriciteit particulieren · emissieautoriteit.nl · MID-meter-in-laadpaal-eis voor consumenten-ERE
- Methodologie: verificatie van inboeker-data · intern · Alfen-inboekers-lijst gematcht op lijst geaccepteerde laadpalen 2026-04-20