Per categorie
De woordenlijst is verdeeld in zes categorieën. Daaronder volgt de volledige A-Z-lijst met alle 91 termen.
Basisbegrippen
Kernbegrippen van de ERE-regeling
- Aansluitingshouder
De natuurlijke persoon of rechtspersoon op wiens naam een elektriciteitsnetaansluiting bij de netbeheerder staat. Onder de ERE-regeling krijgt de aansluitingshouder automatisch het recht op ERE-certificaten die voortkomen uit laadpalen achter die aansluiting.
- Bruto ERE-prijs
De prijs waarvoor een inboekdienstverlener een ERE-certificaat verkoopt aan een reductieplichtige partij, uitgedrukt in euro per certificaat of eurocent per kg CO2-eq. De bruto prijs is de basis waarover commissie wordt berekend; Argus publiceert sinds eind 2025 een betaalde dagelijkse prijsnotering.
- CO2-factor
De hoeveelheid kilogram CO2-equivalent die wordt bespaard per geladen kWh, afhankelijk van het aandeel hernieuwbare energie in de gebruikte stroom. Voor de Nederlandse netmix 2026: 0,3878 kg CO2-eq/kWh; voor 100% hernieuwbaar: ~0,77 kg CO2-eq/kWh.
- Duurzame energie
Energie uit hernieuwbare bronnen zoals zon, wind, water, geothermie en biomassa. In de ERE-context telt alleen hernieuwbare elektriciteit die aantoonbaar via een MID-gecertificeerde laadpaal aan een elektrisch voertuig is geleverd.
- ERE-certificaat
Een ERE (emissiereductie-eenheid) is een Nederlands verhandelbaar certificaat dat de CO2-reductie vertegenwoordigt van elektriciteit die via een MID-gecertificeerde laadpaal aan een elektrische auto is geleverd. Één ERE = één kilogram vermeden CO2-equivalent.
- HBE (Hernieuwbare Brandstof Eenheid)
De HBE (Hernieuwbare Brandstof Eenheid) is het oudere Nederlandse certificaat voor hernieuwbare transportenergie onder RED2, uitgedrukt in gigajoule. Voor elektriciteit is HBE per 1 januari 2026 vervangen door ERE; HBE blijft bestaan voor biobrandstoffen.
- Inboekdienstverlener
Een bij de NEa geregistreerde partij die namens laadpaaleigenaren kilowatt-uren inboekt in het Register Energie voor Vervoer (REV) en de resulterende ERE-certificaten verkoopt aan brandstofleveranciers met jaarverplichting. Werkt tegen commissie of vast tarief.
- Jaarverplichting
De wettelijke verplichting voor brandstofleveranciers in Nederland om jaarlijks een vastgesteld percentage hernieuwbare energie te leveren aan de transportsector, af te dekken met HBE- of ERE-certificaten. Vormt de vraagkant van de ERE-markt.
- kWh (kilowattuur)
Eén kilowattuur is een eenheid van energie: het verbruik van één kilowatt vermogen gedurende één uur. Voor ERE-registratie is de getelde kWh aan de laadpaal de enige geldige input. De MID-meter moet deze binnen ±1% nauwkeurig meten.
- Netto-uitkering per kWh
Het bedrag in euro's dat een laadpaaleigenaar per geladen kWh ontvangt ná aftrek van de inboekdienstverlener-commissie en eventuele vaste kosten. Typisch bereik in Nederland 2026: €0,07–€0,12 per kWh, afhankelijk van inboeker, contract en hernieuwbaar-aandeel.
- Reductiebijdrage
Het aantal kilogram CO2-equivalent dat één HBE of ERE vertegenwoordigt volgens de jaarlijkse NEa-regeling. Voor 2026: 47 kg CO2-eq per HBE. Bepaalt hoeveel certificaten een brandstofleverancier nodig heeft om aan zijn reductieverplichting te voldoen.
- Renewable energy
De Engelse term voor duurzame energie: stroom, warmte of brandstof uit bronnen die zich binnen menselijke tijdschaal hernieuwen. In ERE-context equivalent aan de Nederlandse term 'hernieuwbare energie' of 'duurzame energie'.
- REV (Register Energie voor Vervoer)
Het door de NEa beheerde register waarin alle HBE- en ERE-transacties worden geboekt. Inboekdienstverleners hebben een REV-account; particulieren kunnen niet rechtstreeks in REV boeken. Gaat in mei/juni 2026 open voor ERE-inboeking over kalenderjaar 2026.
- Thuisladen
Het opladen van een elektrische auto via een eigen laadpaal achter de huisaansluiting. Voor ERE-registratie moet het thuisladen gebeuren via een MID-gecertificeerde laadpaal waarvan de kWh-meter in de paal zelf is geïntegreerd.
Regelgeving en toezicht
NEa, REV, Europese richtlijnen, Wet milieubeheer
- ACM (Autoriteit Consument & Markt)
Nederlandse mededingings- en consumentenautoriteit. Houdt toezicht op eerlijke mededinging en consumentenrechten in diverse markten, inclusief energie. Voor ERE-sector potentieel betrokken bij concurrentie-onderzoeken en algemene-voorwaarden-controle.
- AFM (Autoriteit Financiële Markten)
Nederlandse toezichthouder op financiële markten (beleggingen, kredieten, verzekeringen). Voor ERE-certificaten vooralsnog niet regulerend actief; ERE's zijn geen financieel instrument onder MiFID II. Indirecte rol bij mogelijk derivatenhandel.
- AMvB (Algemene Maatregel van Bestuur)
Besluit van de regering, gebaseerd op delegatie in een wet. Voor ERE: Besluit energie vervoer en Regeling energie vervoer zijn de operationele AMvB's onder Titel 9.7 Wet milieubeheer, jaarlijks herzien door NEa-ministeriële regeling.
- Belastingdienst
Nederlandse fiscus. Verantwoordelijk voor inning van belastingen (IB, VPB, BTW, loonheffing). Per 20 april 2026 heeft de Belastingdienst geen kennisgroepstandpunt gepubliceerd over ERE-behandeling: een regulerend vacuüm.
- Eerste Kamer
Senaat van de Staten-Generaal. Voert wetgevingsvoorstellen die door de Tweede Kamer zijn aangenomen, als laatste parlementair toetsingsmoment. RED3-implementatiewet 36.766 is aangenomen op 31 maart 2026.
- Nationale Agenda Laadinfrastructuur (NAL)
Samenwerkingsverband tussen Rijk, provincies, gemeenten, netbeheerders en brancheorganisaties voor coördinatie van Nederlands EV-laadinfra-beleid. Publiceert jaarlijks het Nationaal Laadonderzoek. Beïnvloedt indirect ERE door volume-projecties.
- NEa (Nederlandse Emissieautoriteit)
Nederlandse toezichthouder voor CO2-emissiehandel en de hernieuwbare-energie-voor-vervoer-regeling (HBE/ERE). Beheert het REV-register, publiceert maandelijkse volumestatistieken en de officiële lijst van inboekdienstverleners.
- RED3 (Renewable Energy Directive III)
EU-richtlijn 2023/2413, derde herziening van de Hernieuwbare-Energie-richtlijn. Verplicht lidstaten tot minimum 29% hernieuwbaar in transport in 2030 met sub-doelen per sector. In Nederland geïmplementeerd via wetsvoorstel 36.766 (aangenomen EK 31-03-2026).
- RVO (Rijksdienst voor Ondernemend Nederland)
Nederlandse uitvoeringsorganisatie voor stimuleringsregelingen, subsidies en innovatie-programma's. Niet direct verantwoordelijk voor ERE (dat is NEa), maar wel voor aanpalende regelingen als ISDE-subsidie en EV-laadbeleid.
- Salderingsregeling
Nederlandse nettingregeling waarbij teruggeleverde zonnestroom 1-op-1 wordt weggestreept tegen afgenomen stroom van het net. Wordt per 1 januari 2027 afgeschaft (afbouwpad versneld ten opzichte van het oorspronkelijke 2031-traject); zelfverbruik wordt vanaf dat moment de dominante rendementsdrijver voor zonnepanelen-huishoudens.
- Staatsblad
Officieel publicatieblad van de Nederlandse overheid voor formele wetten en Algemene Maatregelen van Bestuur. Een wet treedt pas in werking na publicatie in het Staatsblad. RED3-implementatiewet 36.766 is hier gepubliceerd in april 2026.
- Staatscourant
Officieel publicatieblad van de Nederlandse overheid voor aankondigingen, ministeriële regelingen, besluiten en overheids-mededelingen. Nieuwe jaarlijkse ERE/HBE-regelingen worden hier gepubliceerd voordat ze in werking treden.
- Tweede Kamer
Kamer van afgevaardigden van de Staten-Generaal, 150 leden direct gekozen. Eerste parlementaire behandeling van wetgeving, inclusief recht op amendement. Heeft de RED3-implementatiewet in 2025 aangenomen en doorgezonden naar de Eerste Kamer.
- Wet milieubeheer (Titel 9.7)
Nederlandse wet die het bredere milieurecht reguleert; Titel 9.7 ('Hernieuwbare energie vervoer') vormt het wettelijk raamwerk voor de HBE- en ERE-regeling. Onderliggende regelgeving: Besluit/Regeling energie vervoer, jaarlijks herzien.
Techniek en laadpaal
MID-meters, OCPP, laadvermogen, hardware
- 1-fase vs 3-fase aansluiting
Het aantal spanningsfasen op een netaansluiting. 1-fase (230V, max 7,4 kW laden) is gangbaar bij oudere en kleinere woningen; 3-fase (400V, max 22 kW laden) is vrijwel standaard in nieuwbouw. Beïnvloedt maximale laadsnelheid en dus uptime per dag.
- 11 kW vs 22 kW laden
De twee dominante AC-laadvermogens voor thuislaadpalen in Nederland. 11 kW (3-fase 16A) is voldoende voor de meeste consumenten en kost minder installatie; 22 kW (3-fase 32A) vereist vaak netverzwaring en specifieke EV-compatibiliteit.
- AC vs DC laadpaal
AC-laadpalen (wisselstroom, 3,7–22 kW) zijn de standaard voor thuis en werk en vertrouwen op de ingebouwde omvormer van de auto. DC-laadpalen (gelijkstroom, 50–400 kW) laden direct de accu en zijn vrijwel uitsluitend publiek.
- CCS Combo 2
Combined Charging System Combo 2: de Europese standaard voor DC-snelladen bij publieke laadstations, genormeerd in IEC 62196-3. Fysiek: type-2-connector met twee extra DC-pinnen. Relevant voor publiek snelladen, zelden voor thuis.
- EAN (European Article Number)
Een 18-cijferige EAN-code identificeert een unieke elektriciteits- of gas-aansluiting in de Nederlandse energie-infrastructuur. Beheerd door netbeheerders; vereist bij ERE-registratie om aansluitingshouder en laadpaal te koppelen.
- Eichrecht
Het Duits-Oostenrijkse wettelijke regime voor geijkte metingen bij publiek laden. Strenger dan MID: vereist per-laadsessie cryptografische signering en identificatiekoppeling. Voor Nederlandse ERE niet vereist, maar iedere Eichrecht-goedgekeurde laadpaal is automatisch MID-compliant.
- EN 50470
Europese norm die technische eisen voor statische elektriciteitsmeters vastlegt. EN 50470-1 dekt algemene eisen, EN 50470-3 is specifiek voor statische meters voor actieve energie en is de harmonised standard onder MID MI-003 voor laadpaal-kWh-meters.
- Exclusief bemeten allocatiepunt
Een aparte netaansluiting die uitsluitend een laadpaal van stroom voorziet. Het enige alternatief voor een MID-meter in de laadpaal zelf; commercieel zelden haalbaar voor consumenten vanwege maandelijkse aansluittarieven en installatiekosten.
- GvO (Garantie van Oorsprong)
Een digitaal certificaat uitgegeven door CertiQ (TenneT) dat de herkomst van duurzaam opgewekte elektriciteit bewijst. Voor ERE relevant als bewijs voor 100% hernieuwbare PV- of groene-stroomcontract kWh's, die een hogere CO2-factor opleveren.
- Laadpaal
Een vaste oplaadvoorziening voor elektrische voertuigen, thuis of zakelijk. Voor ERE-deelname in Nederland moet een laadpaal een geïntegreerde MID-kWh-meter bevatten. AC-laadpalen zijn de standaard voor thuis; DC-snelladers zijn vrijwel uitsluitend publiek.
- Load Balancing (dynamisch)
Automatische vermogensregeling in een laadpaal die de laadstroom direct verlaagt als andere huishoudelijke apparaten de hoofdzekering dreigen te overbelasten. Essentieel bij 22 kW-palen in oudere woningen zonder netverzwaring.
- Meterkast
De ruimte of kast in een Nederlandse woning waar de hoofdmeter, netbeheerder-afname en primaire groepenkast samenkomen. Voor ERE is een meter in de meterkast NIET geldig voor particulieren; de kWh-meter moet in de laadpaal zelf zitten.
- MI-003
Bijlage MI-003 van de EU Measuring Instruments Directive (2014/32/EU), die de essentiële eisen voor actieve elektriciteitsmeters vastlegt. Dit is de correcte MID-annex voor laadpaal-kWh-meters; de geharmoniseerde norm is EN 50470-3.
- MI-004
Bijlage MI-004 van de EU Measuring Instruments Directive, die warmte-meters (thermische energie) reguleert. NIET elektriciteitsmeters. Verschijnt soms ten onrechte in laadpaal-marketingmateriaal; voor ERE is MI-003 de correcte annex.
- MID-meter
Een kilowatt-uur-meter die voldoet aan de Europese Measuring Instruments Directive (MID, richtlijn 2014/32/EU). Voor ERE-registratie moet de MID-meter ingebouwd zijn in de laadpaal zelf; een MID-meter in de meterkast telt niet voor particulieren.
- MID-retrofit
Het achteraf aanbrengen of upgraden van een MID-gecertificeerde kWh-meter in een laadpaal die geen MID-meter had. Beperkt tot een paar specifieke merken (Hager Witty XEV, EVBox Elvi conditioneel); voor de meeste modellen is volledige vervanging nodig.
- Nauwkeurigheidsklasse (Accuracy Class)
De toegestane meetafwijking van een MID-conforme kWh-meter onder EN 50470-3. Klasse A: ±2%. Klasse B: ±1%. Klasse C: ±0,5%. Voor ERE-registratie in Nederland is klasse B het minimum.
- Netbeheerder
De partij die de fysieke elektriciteitsinfrastructuur (kabels, transformatoren, aansluitingen) beheert. Nederland kent regionale netbeheerders (Liander, Stedin, Enexis, Westland Infra, Coteq, Rendo). Voor ERE relevant bij EAN-toewijzing en exclusieve aansluitingen.
- OCPP (Open Charge Point Protocol)
Het open communicatieprotocol tussen EV-laadpalen en backoffice-systemen, beheerd door de Open Charge Alliance. Versies 1.6-J en 2.0.1 zijn dominant in NL. Inboekdienstverleners gebruiken OCPP om kWh-data uit laadpalen op te halen.
- P1-poort
De gestandaardiseerde uitgang op Nederlandse slimme meters (DSMR-protocol) waarmee externe apparaten live verbruiksdata kunnen uitlezen. Essentieel voor dynamische load balancing bij thuislaadpalen en voor smart-charging-integraties.
- PV-weighting (zonnestroom-weging)
De manier waarop een inboekdienstverlener de hogere ERE-waarde van 100% hernieuwbare stroom (uit PV of groene-stroomcontract) verrekent versus de netmix. Varieert van een zon-bonus (Voltico, Groendus) tot zon-blind (Zeres, alle kWh als netmix).
- RFID (Radio-Frequency Identification)
Contactloze identificatietechnologie die in EV-laadpalen wordt gebruikt om laadsessies te koppelen aan specifieke gebruikers, via pasjes of sleutelhangers. Relevant voor publiek en VvE-laden; voor thuisladen met één gebruiker veelal optioneel.
- Smart Charging
Automatische optimalisatie van laadtijd en -snelheid op basis van dynamische stroomprijzen, PV-productie, net-congestie of gebruikerswens. Niet regelgevend verplicht voor ERE maar wel sterk aanbevolen bij dynamische stroomcontracten.
- Type 2 connector (Mennekes)
De Europese standaard stekker voor AC-laden van elektrische voertuigen, genormeerd in IEC 62196-2. Alle moderne EV's in Nederland gebruiken type 2 voor thuisladen; de term 'Mennekes-stekker' verwijst naar de Duitse fabrikant die het ontwerp introduceerde.
- V2G (Vehicle-to-Grid)
Technologie waarmee een EV bi-directioneel laadt: zowel opnemen als terugleveren van energie aan woning (V2H) of elektriciteitsnet (V2G). In NL begin 2026 commercieel nog marginaal: slechts vijf EV-modellen en twee thuislaadpalen ondersteunen het. De combinatie V2G + ERE + dynamisch tarief is theoretisch de meest rendabele opbouw, maar praktisch schaars beschikbaar.
- Zelfverbruik (self-consumption)
Het aandeel van de eigen zonnepanelenopwek dat direct in het huishouden wordt verbruikt in plaats van terug te leveren aan het net. Voor een gemiddeld NL-huishouden zonder sturing 25–35%; met slim laden van een EV tijdens de middaguren oploopbaar tot 70–85%. Dé economische hefboom zodra de salderingsregeling per 2027 verdwijnt.
Financieel en commercieel
Commissie, netto €/kWh, payout-cadans, lock-in
- Affiliate marketing (inboeker-affiliates)
Commerciële samenwerking waarbij een content-publisher (vergelijker, blog, influencer) commissie ontvangt voor aangebrachte klanten bij een inboekdienstverlener. Joulo is de enige Nederlandse ERE-inboeker met een publiek affiliate-programma.
- Argus NL-ERE assessment
Een prijsnotering die de Britse energie-data-leverancier Argus Media voor Nederlandse ERE-certificaten zou kunnen publiceren, uitgedrukt in eurocent per kilo vermeden CO2. Op 12 mei 2026 vonden wij geen publieke aankondiging op Argus Media zelf; de notering is daarom onder voorbehoud.
- BTW-behandeling ERE
De omzetbelasting-behandeling van ERE-inkomsten is onduidelijk in 2026. Analogie met Fuchs-arrest (C-219/12) suggereert BTW-ondernemerschap voor leveranciers; KOR-drempel (€20.000) sluit particulieren effectief uit. Geen Belastingdienst-kennisgroepstandpunt gepubliceerd.
- Cancellation-policy (opzegvoorwaarden)
De contractuele voorwaarden voor het beëindigen van een ERE-contract met een inboekdienstverlener. Beperkt door de NEa-minimum van 1 kalenderjaar; enkele aanbieders vragen langere lock-in (tot 5 jaar) in ruil voor lagere commissie.
- Commissie (inboekdienstverlener)
Het percentage dat een inboekdienstverlener inhoudt op de bruto ERE-verkoopopbrengst, uitgekeerd aan de laadpaaleigenaar. Nederlandse markt 2026, range: 10% (Laadbeloning Compleet, 60 mnd vastperiode) tot 27,5% (Ere-registratie jaar 1). Bepaalt direct hoeveel je netto per kWh overhoudt.
- Cost-of-charge
De prijs per kWh die een laadpaaleigenaar betaalt om de stroom in te kopen. Relevant bij berekening van netto-rendement op ERE: netto-winst = ERE-uitkering minus stroom-inkoopkosten. Range 2026: €0,20–€0,38/kWh afhankelijk van tarief en daluur.
- Dynamisch stroomtarief
Een energieleveringscontract waar het tarief per uur fluctueert op basis van de EPEX day-ahead marktprijs. In NL aangeboden door onder meer Tibber, ANWB Energie, Frank Energie, Easyenergy. Cruciaal voor gunstige ERE-economie bij smart charging.
- Dynamische tariefcontract
Energieleveringscontract waar het consumentenprijsuurtarief is gekoppeld aan de EPEX day-ahead spotprijs, verhoogd met belastingen, netbeheerkosten en een vaste leveranciersmarge. In NL aangeboden door Tibber, Frank Energie, ANWB Energie, EnergyZero, Zonneplan, Easyenergy, Vandebron Hourly. Essentieel instrument om zelfverbruik en smart-charging van EVs economisch te optimaliseren, zeker post-2027 (saldering weg).
- Fuchs-arrest (HvJ C-219/12)
Arrest van het Europese Hof van Justitie van 20 juni 2013 dat een Oostenrijkse zonnepaneelhouder als BTW-ondernemer aanmerkte wanneer hij tegen vergoeding aan het net leverde. Voor ERE-certificaten vormt dit de belangrijkste juridische analogie voor BTW-behandeling.
- Jaartarief (abonnement inboeker)
Een vaste jaarlijkse vergoeding, los van commissie, die sommige inboekdienstverleners rekenen voor administratie of toegang. Voltico €29/jaar, ConnectNed €24/jaar, enkele anderen. Bij lage kWh-volumes kan dit een fors deel van het netto-rendement opslokken.
- Lock-in (contractduur)
De minimumperiode waarvoor een laadpaaleigenaar zich aan een inboekdienstverlener bindt. De NEa eist minstens 1 kalenderjaar; sommige aanbieders vragen tot 5 jaar (Laadbeloning Compleet) in ruil voor lagere commissie.
- Minimum payout (uitkeringsdrempel)
Het minimumbedrag dat op de ERE-account moet staan voordat een inboekdienstverlener daadwerkelijk uitkeert. Nederlandse markt 2026: vrijwel alle aanbieders hanteren €0, maar sommige bundelen uitkering tot drempel of jaar-einde.
- OTC-markt (Over-The-Counter)
Bilaterale handel in ERE-certificaten tussen inboekdienstverleners en brandstofleveranciers met jaarverplichting, buiten een gereguleerd exchange om. De Nederlandse ERE-markt is vrijwel volledig OTC, via brokers zoals STX Services en Climex.
- Payout-cadans (uitkeringsfrequentie)
De frequentie waarmee een inboekdienstverlener ERE-opbrengst aan de laadpaaleigenaar uitkeert: maandelijks, per kwartaal, halfjaarlijks, jaarlijks of na NEa-verificatie. NL-markt 2026: dominant jaarlijks of per kwartaal; Voltico is met maandelijks de uitzondering.
- Platts NL-ERE
S&P Global Platts publiceert prijsnotering voor emissie-certificaten en hernieuwbare-brandstof-tickets; een specifieke Nederland-ERE-assessment ontbreekt waarschijnlijk. Argus domineert deze niche. Paywalled; niet publiek toegankelijk voor consumenten.
- Terugleveringskosten
Vergoeding die energieleveranciers sinds 2024 in rekening brengen aan zonnepanelenhouders voor de onbalans- en inkoopkosten van teruggeleverde stroom. Tarieven lopen in 2026 uiteen van €0 (Vandebron) tot €250+/jaar (Eneco, Essent, Vattenfall staffels op teruglever-volume). Effectief erodeert dit een deel van het saldering-voordeel vooruitlopend op de afschaffing per 2027.
Juridisch en fiscaal
Belastingdienst, BTW, AVG, contractvormen
- Algemene voorwaarden
De standaard contractuele voorwaarden die een inboekdienstverlener op zijn dienst van toepassing verklaart. Lock-in, opzegtermijnen, prijswijzigings-clausules, commissie-tierings: de kleine letters bepalen vaak meer dan de homepagina-prijs.
- AVG / GDPR
De Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG, EU-GDPR) is de Europese privacywet die de verwerking van persoonsgegevens reguleert. Voor ERE relevant omdat inboekdienstverleners laadgedrag-data verwerken die direct tot de gebruiker herleidbaar zijn.
- Bron van inkomen
Fiscaal-juridisch concept: inkomen is pas belastbaar als er een 'bron' is, vastgesteld via drie criteria (deelname aan economisch verkeer, voordeel beogen, voordeel verwachten). Voor ERE bij particulieren is dit de kerndiscussie of IB-plicht ontstaat. Geen kennisgroepstandpunt.
- BTW (Omzetbelasting)
Nederlandse omzetbelasting, geregeld in de Wet op de omzetbelasting 1968. Standaardtarief 21%, verlaagd tarief 9%, nul-tarief bij KOR. Voor ERE-consumenten praktisch irrelevant onder KOR-drempel; voor MKB/ZZP wel BTW-plichtig over ERE-omzet.
- BV (Besloten Vennootschap)
Nederlandse rechtsvorm met aparte rechtspersoonlijkheid. De BV is zelf juridisch aansprakelijk; aandeelhouders zijn in principe niet persoonlijk aansprakelijk. Vrijwel alle commercieel-relevante ERE-inboekers (Zeres, Joulo, Laadloon, Lekkerladen, Den Hartog) zijn BV's.
- Eenmanszaak
Nederlandse rechtsvorm waarin een natuurlijke persoon een bedrijf zonder rechtspersoonlijkheid uitoefent. Eigenaar is persoonlijk aansprakelijk. Relevant voor ERE: Ere-registratie.nl (Guido Claus) opereert als eenmanszaak; grote NEa-geregistreerde inboeker onder deze structuur.
- Kennisgroepstandpunt
Officieel standpunt van een kennisgroep binnen de Belastingdienst over een specifieke fiscale kwestie. Publiek raadpleegbaar via kennisgroepen.belastingdienst.nl. Per 20 april 2026 geen enkel kennisgroepstandpunt over ERE: een topical authority-gat.
- Kleineondernemersregeling (KOR)
BTW-vrijstelling voor ondernemers met jaaromzet onder €20.000. Aanmelding via 'Melding OVOB' vóór 3 december voor volgend kalenderjaar. Voor ERE-particulieren de effectieve ontsnappingsroute uit BTW-ondernemerschap onder Fuchs-arrest.
- KvK (Kamer van Koophandel)
Nederlands openbaar register voor ondernemingen en rechtspersonen. Inschrijving is verplicht voor alle bedrijfsmatige activiteiten. Het KvK-nummer is openbaar en maakt authenticiteit van een inboekdienstverlener verifieerbaar.
- Resultaat uit Overige Werkzaamheden (ROW)
Fiscale categorie in box 1 van de inkomstenbelasting voor inkomsten die wel een bron van inkomen vormen, maar niet ondernemerschap of loon zijn. Voor ERE-particulieren met duidelijke voordeelverwachting de meest waarschijnlijke kwalificatie; nog niet bevestigd door kennisgroepstandpunt.
- Verzoek vooroverleg
Procedure waarmee een belastingplichtige vooraf zekerheid kan vragen aan de Belastingdienst over de fiscale behandeling van een specifieke situatie. Voor ERE relevant als individuele consument of MKB duidelijkheid wil over IB- of BTW-gevolgen, bij gebrek aan kennisgroepstandpunt.
- Werkgever-werknemer-regeling (ERE-cedering)
Constructie waarbij een werknemer met leaseauto zijn ERE-rechten op zijn thuislaadpaal (juridisch aan hem toegewezen als aansluitingshouder) overdraagt of afstaat aan de werkgever of leasemaatschappij. Juridisch complex, WKR-sfeer, geen kennisgroepstandpunt.
- WKR (Werkkostenregeling)
Nederlandse fiscale regeling waarbij werkgever een 'vrije ruimte' van 1,7% (eerste €400k loonsom) heeft voor onbelast verstrekte vergoedingen/voorzieningen aan werknemers. Relevant voor werkgever-werknemer-ERE-constructies en cafetariaregelingen.
Marktpartijen en merken
Inboekdienstverleners, toezichthouders, brandingen
- Den Hartog Charging
Den Hartog Charging B.V. is een NEa-geregistreerde inboekdienstverlener voor wagenparken en zwaar transport. Van oudsher fossiele-brandstoffendistributeur; runt ook een landelijk openbaar laadnetwerk voor zwaar transport. B2B-only, niet gericht op particulieren.
- Energienerds
Energienerds.nl is een onafhankelijk Nederlands vergelijkings- en content-platform voor energie en laadoplossingen. Publiceerde in februari 2026 de meest-geciteerde ERE-aanbiedersvergelijking. Redactionele partner van Laadloon.
- Ere-registratie.nl
Ere-registratie is een NEa-geregistreerde inboekdienstverlener gerund als eenmanszaak door Guido Claus (KvK 68192517). Content-SEO-dominant in ERE-zoekvragen; wholesaler naar reseller ConnectNed. Commissie 27,5% jaar 1, dalend tot 22,5% jaar 5.
- Joulo
Joulo B.V. is een NEa-geregistreerde Nederlandse inboekdienstverlener met prijs-leider-positie (15% 'vanaf'). Engelstalige site (gericht op expats), X-account @gojoulo. Enige aanbieder met publiek affiliate-programma voor content-uitgevers.
- Laadloon
Laadloon.nl is een Nederlandse aanbieder die thuisladen registreert bij de NEa en de opbrengst aan jou uitbetaalt. Commissie 20%, jaarlijkse uitbetaling, eerste uitkering eind maart 2027.
- Lekkerladen
Lekkerladen.com is een NEa-geregistreerde inboekdienstverlener met een white-label B2B2C-strategie. Levert backoffice + API aan CPO's en energiebedrijven (Zonneplan); aanbevolen door Easee NL. De 'AWS-van-ERE'-positie.
- Tibber
Noorse energieleverancier met dynamische uurtarieven (EPEX-gekoppeld), actief in NL sinds 2021. Niet een inboekdienstverlener, maar cruciaal voor ERE-economie door smart-charging integratie met Easee, Alfen, Zaptec, Peblar.
- Zeres
Zeres B.V. (KvK 99395142) is een Nederlandse NEa-geregistreerde inboekdienstverlener voor ERE-certificaten. Dominant marktaandeel in het particuliere segment Q1 2026 (10.500+ registraties); commissie 19% jaar 1, dalend tot 14% jaar 5.
Alle termen A-Z
Alle 91 termen alfabetisch. Klik op een term voor de volledige definitie, bronnen en verwante begrippen.
- 1-fase vs 3-fase aansluiting
Het aantal spanningsfasen op een netaansluiting. 1-fase (230V, max 7,4 kW laden) is gangbaar bij oudere en kleinere woningen; 3-fase (400V, max 22 kW laden) is vrijwel standaard in nieuwbouw. Beïnvloedt maximale laadsnelheid en dus uptime per dag.
- 11 kW vs 22 kW laden
De twee dominante AC-laadvermogens voor thuislaadpalen in Nederland. 11 kW (3-fase 16A) is voldoende voor de meeste consumenten en kost minder installatie; 22 kW (3-fase 32A) vereist vaak netverzwaring en specifieke EV-compatibiliteit.
- Aansluitingshouder
De natuurlijke persoon of rechtspersoon op wiens naam een elektriciteitsnetaansluiting bij de netbeheerder staat. Onder de ERE-regeling krijgt de aansluitingshouder automatisch het recht op ERE-certificaten die voortkomen uit laadpalen achter die aansluiting.
- AC vs DC laadpaal
AC-laadpalen (wisselstroom, 3,7–22 kW) zijn de standaard voor thuis en werk en vertrouwen op de ingebouwde omvormer van de auto. DC-laadpalen (gelijkstroom, 50–400 kW) laden direct de accu en zijn vrijwel uitsluitend publiek.
- ACM (Autoriteit Consument & Markt)
Nederlandse mededingings- en consumentenautoriteit. Houdt toezicht op eerlijke mededinging en consumentenrechten in diverse markten, inclusief energie. Voor ERE-sector potentieel betrokken bij concurrentie-onderzoeken en algemene-voorwaarden-controle.
- Affiliate marketing (inboeker-affiliates)
Commerciële samenwerking waarbij een content-publisher (vergelijker, blog, influencer) commissie ontvangt voor aangebrachte klanten bij een inboekdienstverlener. Joulo is de enige Nederlandse ERE-inboeker met een publiek affiliate-programma.
- AFM (Autoriteit Financiële Markten)
Nederlandse toezichthouder op financiële markten (beleggingen, kredieten, verzekeringen). Voor ERE-certificaten vooralsnog niet regulerend actief; ERE's zijn geen financieel instrument onder MiFID II. Indirecte rol bij mogelijk derivatenhandel.
- Algemene voorwaarden
De standaard contractuele voorwaarden die een inboekdienstverlener op zijn dienst van toepassing verklaart. Lock-in, opzegtermijnen, prijswijzigings-clausules, commissie-tierings: de kleine letters bepalen vaak meer dan de homepagina-prijs.
- AMvB (Algemene Maatregel van Bestuur)
Besluit van de regering, gebaseerd op delegatie in een wet. Voor ERE: Besluit energie vervoer en Regeling energie vervoer zijn de operationele AMvB's onder Titel 9.7 Wet milieubeheer, jaarlijks herzien door NEa-ministeriële regeling.
- Argus NL-ERE assessment
Een prijsnotering die de Britse energie-data-leverancier Argus Media voor Nederlandse ERE-certificaten zou kunnen publiceren, uitgedrukt in eurocent per kilo vermeden CO2. Op 12 mei 2026 vonden wij geen publieke aankondiging op Argus Media zelf; de notering is daarom onder voorbehoud.
- AVG / GDPR
De Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG, EU-GDPR) is de Europese privacywet die de verwerking van persoonsgegevens reguleert. Voor ERE relevant omdat inboekdienstverleners laadgedrag-data verwerken die direct tot de gebruiker herleidbaar zijn.
- Belastingdienst
Nederlandse fiscus. Verantwoordelijk voor inning van belastingen (IB, VPB, BTW, loonheffing). Per 20 april 2026 heeft de Belastingdienst geen kennisgroepstandpunt gepubliceerd over ERE-behandeling: een regulerend vacuüm.
- Bron van inkomen
Fiscaal-juridisch concept: inkomen is pas belastbaar als er een 'bron' is, vastgesteld via drie criteria (deelname aan economisch verkeer, voordeel beogen, voordeel verwachten). Voor ERE bij particulieren is dit de kerndiscussie of IB-plicht ontstaat. Geen kennisgroepstandpunt.
- Bruto ERE-prijs
De prijs waarvoor een inboekdienstverlener een ERE-certificaat verkoopt aan een reductieplichtige partij, uitgedrukt in euro per certificaat of eurocent per kg CO2-eq. De bruto prijs is de basis waarover commissie wordt berekend; Argus publiceert sinds eind 2025 een betaalde dagelijkse prijsnotering.
- BTW (Omzetbelasting)
Nederlandse omzetbelasting, geregeld in de Wet op de omzetbelasting 1968. Standaardtarief 21%, verlaagd tarief 9%, nul-tarief bij KOR. Voor ERE-consumenten praktisch irrelevant onder KOR-drempel; voor MKB/ZZP wel BTW-plichtig over ERE-omzet.
- BTW-behandeling ERE
De omzetbelasting-behandeling van ERE-inkomsten is onduidelijk in 2026. Analogie met Fuchs-arrest (C-219/12) suggereert BTW-ondernemerschap voor leveranciers; KOR-drempel (€20.000) sluit particulieren effectief uit. Geen Belastingdienst-kennisgroepstandpunt gepubliceerd.
- BV (Besloten Vennootschap)
Nederlandse rechtsvorm met aparte rechtspersoonlijkheid. De BV is zelf juridisch aansprakelijk; aandeelhouders zijn in principe niet persoonlijk aansprakelijk. Vrijwel alle commercieel-relevante ERE-inboekers (Zeres, Joulo, Laadloon, Lekkerladen, Den Hartog) zijn BV's.
- Cancellation-policy (opzegvoorwaarden)
De contractuele voorwaarden voor het beëindigen van een ERE-contract met een inboekdienstverlener. Beperkt door de NEa-minimum van 1 kalenderjaar; enkele aanbieders vragen langere lock-in (tot 5 jaar) in ruil voor lagere commissie.
- CCS Combo 2
Combined Charging System Combo 2: de Europese standaard voor DC-snelladen bij publieke laadstations, genormeerd in IEC 62196-3. Fysiek: type-2-connector met twee extra DC-pinnen. Relevant voor publiek snelladen, zelden voor thuis.
- CO2-factor
De hoeveelheid kilogram CO2-equivalent die wordt bespaard per geladen kWh, afhankelijk van het aandeel hernieuwbare energie in de gebruikte stroom. Voor de Nederlandse netmix 2026: 0,3878 kg CO2-eq/kWh; voor 100% hernieuwbaar: ~0,77 kg CO2-eq/kWh.
- Commissie (inboekdienstverlener)
Het percentage dat een inboekdienstverlener inhoudt op de bruto ERE-verkoopopbrengst, uitgekeerd aan de laadpaaleigenaar. Nederlandse markt 2026, range: 10% (Laadbeloning Compleet, 60 mnd vastperiode) tot 27,5% (Ere-registratie jaar 1). Bepaalt direct hoeveel je netto per kWh overhoudt.
- Cost-of-charge
De prijs per kWh die een laadpaaleigenaar betaalt om de stroom in te kopen. Relevant bij berekening van netto-rendement op ERE: netto-winst = ERE-uitkering minus stroom-inkoopkosten. Range 2026: €0,20–€0,38/kWh afhankelijk van tarief en daluur.
- Den Hartog Charging
Den Hartog Charging B.V. is een NEa-geregistreerde inboekdienstverlener voor wagenparken en zwaar transport. Van oudsher fossiele-brandstoffendistributeur; runt ook een landelijk openbaar laadnetwerk voor zwaar transport. B2B-only, niet gericht op particulieren.
- Duurzame energie
Energie uit hernieuwbare bronnen zoals zon, wind, water, geothermie en biomassa. In de ERE-context telt alleen hernieuwbare elektriciteit die aantoonbaar via een MID-gecertificeerde laadpaal aan een elektrisch voertuig is geleverd.
- Dynamisch stroomtarief
Een energieleveringscontract waar het tarief per uur fluctueert op basis van de EPEX day-ahead marktprijs. In NL aangeboden door onder meer Tibber, ANWB Energie, Frank Energie, Easyenergy. Cruciaal voor gunstige ERE-economie bij smart charging.
- Dynamische tariefcontract
Energieleveringscontract waar het consumentenprijsuurtarief is gekoppeld aan de EPEX day-ahead spotprijs, verhoogd met belastingen, netbeheerkosten en een vaste leveranciersmarge. In NL aangeboden door Tibber, Frank Energie, ANWB Energie, EnergyZero, Zonneplan, Easyenergy, Vandebron Hourly. Essentieel instrument om zelfverbruik en smart-charging van EVs economisch te optimaliseren, zeker post-2027 (saldering weg).
- EAN (European Article Number)
Een 18-cijferige EAN-code identificeert een unieke elektriciteits- of gas-aansluiting in de Nederlandse energie-infrastructuur. Beheerd door netbeheerders; vereist bij ERE-registratie om aansluitingshouder en laadpaal te koppelen.
- Eenmanszaak
Nederlandse rechtsvorm waarin een natuurlijke persoon een bedrijf zonder rechtspersoonlijkheid uitoefent. Eigenaar is persoonlijk aansprakelijk. Relevant voor ERE: Ere-registratie.nl (Guido Claus) opereert als eenmanszaak; grote NEa-geregistreerde inboeker onder deze structuur.
- Eerste Kamer
Senaat van de Staten-Generaal. Voert wetgevingsvoorstellen die door de Tweede Kamer zijn aangenomen, als laatste parlementair toetsingsmoment. RED3-implementatiewet 36.766 is aangenomen op 31 maart 2026.
- Eichrecht
Het Duits-Oostenrijkse wettelijke regime voor geijkte metingen bij publiek laden. Strenger dan MID: vereist per-laadsessie cryptografische signering en identificatiekoppeling. Voor Nederlandse ERE niet vereist, maar iedere Eichrecht-goedgekeurde laadpaal is automatisch MID-compliant.
- EN 50470
Europese norm die technische eisen voor statische elektriciteitsmeters vastlegt. EN 50470-1 dekt algemene eisen, EN 50470-3 is specifiek voor statische meters voor actieve energie en is de harmonised standard onder MID MI-003 voor laadpaal-kWh-meters.
- Energienerds
Energienerds.nl is een onafhankelijk Nederlands vergelijkings- en content-platform voor energie en laadoplossingen. Publiceerde in februari 2026 de meest-geciteerde ERE-aanbiedersvergelijking. Redactionele partner van Laadloon.
- ERE-certificaat
Een ERE (emissiereductie-eenheid) is een Nederlands verhandelbaar certificaat dat de CO2-reductie vertegenwoordigt van elektriciteit die via een MID-gecertificeerde laadpaal aan een elektrische auto is geleverd. Één ERE = één kilogram vermeden CO2-equivalent.
- Ere-registratie.nl
Ere-registratie is een NEa-geregistreerde inboekdienstverlener gerund als eenmanszaak door Guido Claus (KvK 68192517). Content-SEO-dominant in ERE-zoekvragen; wholesaler naar reseller ConnectNed. Commissie 27,5% jaar 1, dalend tot 22,5% jaar 5.
- Exclusief bemeten allocatiepunt
Een aparte netaansluiting die uitsluitend een laadpaal van stroom voorziet. Het enige alternatief voor een MID-meter in de laadpaal zelf; commercieel zelden haalbaar voor consumenten vanwege maandelijkse aansluittarieven en installatiekosten.
- Fuchs-arrest (HvJ C-219/12)
Arrest van het Europese Hof van Justitie van 20 juni 2013 dat een Oostenrijkse zonnepaneelhouder als BTW-ondernemer aanmerkte wanneer hij tegen vergoeding aan het net leverde. Voor ERE-certificaten vormt dit de belangrijkste juridische analogie voor BTW-behandeling.
- GvO (Garantie van Oorsprong)
Een digitaal certificaat uitgegeven door CertiQ (TenneT) dat de herkomst van duurzaam opgewekte elektriciteit bewijst. Voor ERE relevant als bewijs voor 100% hernieuwbare PV- of groene-stroomcontract kWh's, die een hogere CO2-factor opleveren.
- HBE (Hernieuwbare Brandstof Eenheid)
De HBE (Hernieuwbare Brandstof Eenheid) is het oudere Nederlandse certificaat voor hernieuwbare transportenergie onder RED2, uitgedrukt in gigajoule. Voor elektriciteit is HBE per 1 januari 2026 vervangen door ERE; HBE blijft bestaan voor biobrandstoffen.
- Inboekdienstverlener
Een bij de NEa geregistreerde partij die namens laadpaaleigenaren kilowatt-uren inboekt in het Register Energie voor Vervoer (REV) en de resulterende ERE-certificaten verkoopt aan brandstofleveranciers met jaarverplichting. Werkt tegen commissie of vast tarief.
- Jaartarief (abonnement inboeker)
Een vaste jaarlijkse vergoeding, los van commissie, die sommige inboekdienstverleners rekenen voor administratie of toegang. Voltico €29/jaar, ConnectNed €24/jaar, enkele anderen. Bij lage kWh-volumes kan dit een fors deel van het netto-rendement opslokken.
- Jaarverplichting
De wettelijke verplichting voor brandstofleveranciers in Nederland om jaarlijks een vastgesteld percentage hernieuwbare energie te leveren aan de transportsector, af te dekken met HBE- of ERE-certificaten. Vormt de vraagkant van de ERE-markt.
- Joulo
Joulo B.V. is een NEa-geregistreerde Nederlandse inboekdienstverlener met prijs-leider-positie (15% 'vanaf'). Engelstalige site (gericht op expats), X-account @gojoulo. Enige aanbieder met publiek affiliate-programma voor content-uitgevers.
- Kennisgroepstandpunt
Officieel standpunt van een kennisgroep binnen de Belastingdienst over een specifieke fiscale kwestie. Publiek raadpleegbaar via kennisgroepen.belastingdienst.nl. Per 20 april 2026 geen enkel kennisgroepstandpunt over ERE: een topical authority-gat.
- Kleineondernemersregeling (KOR)
BTW-vrijstelling voor ondernemers met jaaromzet onder €20.000. Aanmelding via 'Melding OVOB' vóór 3 december voor volgend kalenderjaar. Voor ERE-particulieren de effectieve ontsnappingsroute uit BTW-ondernemerschap onder Fuchs-arrest.
- KvK (Kamer van Koophandel)
Nederlands openbaar register voor ondernemingen en rechtspersonen. Inschrijving is verplicht voor alle bedrijfsmatige activiteiten. Het KvK-nummer is openbaar en maakt authenticiteit van een inboekdienstverlener verifieerbaar.
- kWh (kilowattuur)
Eén kilowattuur is een eenheid van energie: het verbruik van één kilowatt vermogen gedurende één uur. Voor ERE-registratie is de getelde kWh aan de laadpaal de enige geldige input. De MID-meter moet deze binnen ±1% nauwkeurig meten.
- Laadloon
Laadloon.nl is een Nederlandse aanbieder die thuisladen registreert bij de NEa en de opbrengst aan jou uitbetaalt. Commissie 20%, jaarlijkse uitbetaling, eerste uitkering eind maart 2027.
- Laadpaal
Een vaste oplaadvoorziening voor elektrische voertuigen, thuis of zakelijk. Voor ERE-deelname in Nederland moet een laadpaal een geïntegreerde MID-kWh-meter bevatten. AC-laadpalen zijn de standaard voor thuis; DC-snelladers zijn vrijwel uitsluitend publiek.
- Lekkerladen
Lekkerladen.com is een NEa-geregistreerde inboekdienstverlener met een white-label B2B2C-strategie. Levert backoffice + API aan CPO's en energiebedrijven (Zonneplan); aanbevolen door Easee NL. De 'AWS-van-ERE'-positie.
- Load Balancing (dynamisch)
Automatische vermogensregeling in een laadpaal die de laadstroom direct verlaagt als andere huishoudelijke apparaten de hoofdzekering dreigen te overbelasten. Essentieel bij 22 kW-palen in oudere woningen zonder netverzwaring.
- Lock-in (contractduur)
De minimumperiode waarvoor een laadpaaleigenaar zich aan een inboekdienstverlener bindt. De NEa eist minstens 1 kalenderjaar; sommige aanbieders vragen tot 5 jaar (Laadbeloning Compleet) in ruil voor lagere commissie.
- Meterkast
De ruimte of kast in een Nederlandse woning waar de hoofdmeter, netbeheerder-afname en primaire groepenkast samenkomen. Voor ERE is een meter in de meterkast NIET geldig voor particulieren; de kWh-meter moet in de laadpaal zelf zitten.
- MI-003
Bijlage MI-003 van de EU Measuring Instruments Directive (2014/32/EU), die de essentiële eisen voor actieve elektriciteitsmeters vastlegt. Dit is de correcte MID-annex voor laadpaal-kWh-meters; de geharmoniseerde norm is EN 50470-3.
- MI-004
Bijlage MI-004 van de EU Measuring Instruments Directive, die warmte-meters (thermische energie) reguleert. NIET elektriciteitsmeters. Verschijnt soms ten onrechte in laadpaal-marketingmateriaal; voor ERE is MI-003 de correcte annex.
- MID-meter
Een kilowatt-uur-meter die voldoet aan de Europese Measuring Instruments Directive (MID, richtlijn 2014/32/EU). Voor ERE-registratie moet de MID-meter ingebouwd zijn in de laadpaal zelf; een MID-meter in de meterkast telt niet voor particulieren.
- MID-retrofit
Het achteraf aanbrengen of upgraden van een MID-gecertificeerde kWh-meter in een laadpaal die geen MID-meter had. Beperkt tot een paar specifieke merken (Hager Witty XEV, EVBox Elvi conditioneel); voor de meeste modellen is volledige vervanging nodig.
- Minimum payout (uitkeringsdrempel)
Het minimumbedrag dat op de ERE-account moet staan voordat een inboekdienstverlener daadwerkelijk uitkeert. Nederlandse markt 2026: vrijwel alle aanbieders hanteren €0, maar sommige bundelen uitkering tot drempel of jaar-einde.
- Nationale Agenda Laadinfrastructuur (NAL)
Samenwerkingsverband tussen Rijk, provincies, gemeenten, netbeheerders en brancheorganisaties voor coördinatie van Nederlands EV-laadinfra-beleid. Publiceert jaarlijks het Nationaal Laadonderzoek. Beïnvloedt indirect ERE door volume-projecties.
- Nauwkeurigheidsklasse (Accuracy Class)
De toegestane meetafwijking van een MID-conforme kWh-meter onder EN 50470-3. Klasse A: ±2%. Klasse B: ±1%. Klasse C: ±0,5%. Voor ERE-registratie in Nederland is klasse B het minimum.
- NEa (Nederlandse Emissieautoriteit)
Nederlandse toezichthouder voor CO2-emissiehandel en de hernieuwbare-energie-voor-vervoer-regeling (HBE/ERE). Beheert het REV-register, publiceert maandelijkse volumestatistieken en de officiële lijst van inboekdienstverleners.
- Netbeheerder
De partij die de fysieke elektriciteitsinfrastructuur (kabels, transformatoren, aansluitingen) beheert. Nederland kent regionale netbeheerders (Liander, Stedin, Enexis, Westland Infra, Coteq, Rendo). Voor ERE relevant bij EAN-toewijzing en exclusieve aansluitingen.
- Netto-uitkering per kWh
Het bedrag in euro's dat een laadpaaleigenaar per geladen kWh ontvangt ná aftrek van de inboekdienstverlener-commissie en eventuele vaste kosten. Typisch bereik in Nederland 2026: €0,07–€0,12 per kWh, afhankelijk van inboeker, contract en hernieuwbaar-aandeel.
- OCPP (Open Charge Point Protocol)
Het open communicatieprotocol tussen EV-laadpalen en backoffice-systemen, beheerd door de Open Charge Alliance. Versies 1.6-J en 2.0.1 zijn dominant in NL. Inboekdienstverleners gebruiken OCPP om kWh-data uit laadpalen op te halen.
- OTC-markt (Over-The-Counter)
Bilaterale handel in ERE-certificaten tussen inboekdienstverleners en brandstofleveranciers met jaarverplichting, buiten een gereguleerd exchange om. De Nederlandse ERE-markt is vrijwel volledig OTC, via brokers zoals STX Services en Climex.
- P1-poort
De gestandaardiseerde uitgang op Nederlandse slimme meters (DSMR-protocol) waarmee externe apparaten live verbruiksdata kunnen uitlezen. Essentieel voor dynamische load balancing bij thuislaadpalen en voor smart-charging-integraties.
- Payout-cadans (uitkeringsfrequentie)
De frequentie waarmee een inboekdienstverlener ERE-opbrengst aan de laadpaaleigenaar uitkeert: maandelijks, per kwartaal, halfjaarlijks, jaarlijks of na NEa-verificatie. NL-markt 2026: dominant jaarlijks of per kwartaal; Voltico is met maandelijks de uitzondering.
- Platts NL-ERE
S&P Global Platts publiceert prijsnotering voor emissie-certificaten en hernieuwbare-brandstof-tickets; een specifieke Nederland-ERE-assessment ontbreekt waarschijnlijk. Argus domineert deze niche. Paywalled; niet publiek toegankelijk voor consumenten.
- PV-weighting (zonnestroom-weging)
De manier waarop een inboekdienstverlener de hogere ERE-waarde van 100% hernieuwbare stroom (uit PV of groene-stroomcontract) verrekent versus de netmix. Varieert van een zon-bonus (Voltico, Groendus) tot zon-blind (Zeres, alle kWh als netmix).
- RED3 (Renewable Energy Directive III)
EU-richtlijn 2023/2413, derde herziening van de Hernieuwbare-Energie-richtlijn. Verplicht lidstaten tot minimum 29% hernieuwbaar in transport in 2030 met sub-doelen per sector. In Nederland geïmplementeerd via wetsvoorstel 36.766 (aangenomen EK 31-03-2026).
- Reductiebijdrage
Het aantal kilogram CO2-equivalent dat één HBE of ERE vertegenwoordigt volgens de jaarlijkse NEa-regeling. Voor 2026: 47 kg CO2-eq per HBE. Bepaalt hoeveel certificaten een brandstofleverancier nodig heeft om aan zijn reductieverplichting te voldoen.
- Renewable energy
De Engelse term voor duurzame energie: stroom, warmte of brandstof uit bronnen die zich binnen menselijke tijdschaal hernieuwen. In ERE-context equivalent aan de Nederlandse term 'hernieuwbare energie' of 'duurzame energie'.
- Resultaat uit Overige Werkzaamheden (ROW)
Fiscale categorie in box 1 van de inkomstenbelasting voor inkomsten die wel een bron van inkomen vormen, maar niet ondernemerschap of loon zijn. Voor ERE-particulieren met duidelijke voordeelverwachting de meest waarschijnlijke kwalificatie; nog niet bevestigd door kennisgroepstandpunt.
- REV (Register Energie voor Vervoer)
Het door de NEa beheerde register waarin alle HBE- en ERE-transacties worden geboekt. Inboekdienstverleners hebben een REV-account; particulieren kunnen niet rechtstreeks in REV boeken. Gaat in mei/juni 2026 open voor ERE-inboeking over kalenderjaar 2026.
- RFID (Radio-Frequency Identification)
Contactloze identificatietechnologie die in EV-laadpalen wordt gebruikt om laadsessies te koppelen aan specifieke gebruikers, via pasjes of sleutelhangers. Relevant voor publiek en VvE-laden; voor thuisladen met één gebruiker veelal optioneel.
- RVO (Rijksdienst voor Ondernemend Nederland)
Nederlandse uitvoeringsorganisatie voor stimuleringsregelingen, subsidies en innovatie-programma's. Niet direct verantwoordelijk voor ERE (dat is NEa), maar wel voor aanpalende regelingen als ISDE-subsidie en EV-laadbeleid.
- Salderingsregeling
Nederlandse nettingregeling waarbij teruggeleverde zonnestroom 1-op-1 wordt weggestreept tegen afgenomen stroom van het net. Wordt per 1 januari 2027 afgeschaft (afbouwpad versneld ten opzichte van het oorspronkelijke 2031-traject); zelfverbruik wordt vanaf dat moment de dominante rendementsdrijver voor zonnepanelen-huishoudens.
- Smart Charging
Automatische optimalisatie van laadtijd en -snelheid op basis van dynamische stroomprijzen, PV-productie, net-congestie of gebruikerswens. Niet regelgevend verplicht voor ERE maar wel sterk aanbevolen bij dynamische stroomcontracten.
- Staatsblad
Officieel publicatieblad van de Nederlandse overheid voor formele wetten en Algemene Maatregelen van Bestuur. Een wet treedt pas in werking na publicatie in het Staatsblad. RED3-implementatiewet 36.766 is hier gepubliceerd in april 2026.
- Staatscourant
Officieel publicatieblad van de Nederlandse overheid voor aankondigingen, ministeriële regelingen, besluiten en overheids-mededelingen. Nieuwe jaarlijkse ERE/HBE-regelingen worden hier gepubliceerd voordat ze in werking treden.
- Terugleveringskosten
Vergoeding die energieleveranciers sinds 2024 in rekening brengen aan zonnepanelenhouders voor de onbalans- en inkoopkosten van teruggeleverde stroom. Tarieven lopen in 2026 uiteen van €0 (Vandebron) tot €250+/jaar (Eneco, Essent, Vattenfall staffels op teruglever-volume). Effectief erodeert dit een deel van het saldering-voordeel vooruitlopend op de afschaffing per 2027.
- Thuisladen
Het opladen van een elektrische auto via een eigen laadpaal achter de huisaansluiting. Voor ERE-registratie moet het thuisladen gebeuren via een MID-gecertificeerde laadpaal waarvan de kWh-meter in de paal zelf is geïntegreerd.
- Tibber
Noorse energieleverancier met dynamische uurtarieven (EPEX-gekoppeld), actief in NL sinds 2021. Niet een inboekdienstverlener, maar cruciaal voor ERE-economie door smart-charging integratie met Easee, Alfen, Zaptec, Peblar.
- Tweede Kamer
Kamer van afgevaardigden van de Staten-Generaal, 150 leden direct gekozen. Eerste parlementaire behandeling van wetgeving, inclusief recht op amendement. Heeft de RED3-implementatiewet in 2025 aangenomen en doorgezonden naar de Eerste Kamer.
- Type 2 connector (Mennekes)
De Europese standaard stekker voor AC-laden van elektrische voertuigen, genormeerd in IEC 62196-2. Alle moderne EV's in Nederland gebruiken type 2 voor thuisladen; de term 'Mennekes-stekker' verwijst naar de Duitse fabrikant die het ontwerp introduceerde.
- V2G (Vehicle-to-Grid)
Technologie waarmee een EV bi-directioneel laadt: zowel opnemen als terugleveren van energie aan woning (V2H) of elektriciteitsnet (V2G). In NL begin 2026 commercieel nog marginaal: slechts vijf EV-modellen en twee thuislaadpalen ondersteunen het. De combinatie V2G + ERE + dynamisch tarief is theoretisch de meest rendabele opbouw, maar praktisch schaars beschikbaar.
- Verzoek vooroverleg
Procedure waarmee een belastingplichtige vooraf zekerheid kan vragen aan de Belastingdienst over de fiscale behandeling van een specifieke situatie. Voor ERE relevant als individuele consument of MKB duidelijkheid wil over IB- of BTW-gevolgen, bij gebrek aan kennisgroepstandpunt.
- Werkgever-werknemer-regeling (ERE-cedering)
Constructie waarbij een werknemer met leaseauto zijn ERE-rechten op zijn thuislaadpaal (juridisch aan hem toegewezen als aansluitingshouder) overdraagt of afstaat aan de werkgever of leasemaatschappij. Juridisch complex, WKR-sfeer, geen kennisgroepstandpunt.
- Wet milieubeheer (Titel 9.7)
Nederlandse wet die het bredere milieurecht reguleert; Titel 9.7 ('Hernieuwbare energie vervoer') vormt het wettelijk raamwerk voor de HBE- en ERE-regeling. Onderliggende regelgeving: Besluit/Regeling energie vervoer, jaarlijks herzien.
- WKR (Werkkostenregeling)
Nederlandse fiscale regeling waarbij werkgever een 'vrije ruimte' van 1,7% (eerste €400k loonsom) heeft voor onbelast verstrekte vergoedingen/voorzieningen aan werknemers. Relevant voor werkgever-werknemer-ERE-constructies en cafetariaregelingen.
- Zelfverbruik (self-consumption)
Het aandeel van de eigen zonnepanelenopwek dat direct in het huishouden wordt verbruikt in plaats van terug te leveren aan het net. Voor een gemiddeld NL-huishouden zonder sturing 25–35%; met slim laden van een EV tijdens de middaguren oploopbaar tot 70–85%. Dé economische hefboom zodra de salderingsregeling per 2027 verdwijnt.
- Zeres
Zeres B.V. (KvK 99395142) is een Nederlandse NEa-geregistreerde inboekdienstverlener voor ERE-certificaten. Dominant marktaandeel in het particuliere segment Q1 2026 (10.500+ registraties); commissie 19% jaar 1, dalend tot 14% jaar 5.